prawa kolumna

02 sierpień 2021

 

I nabór wniosków o wsparcie dla jednostek samorządu terytorialnego w ramach dofinansowania ze Środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Kwota przyznana algorytmem na podstawie Uchwały nr 102 Rady Ministrów z dnia 23 lipca 2020 r. w sprawie wsparcia na realizację zadań inwestycyjnych przez jednostki samorządu terytorialnego w wysokości 2 285 487 zł.

II nabór wniosków o wsparcie dla jednostek samorządu terytorialnego w ramach dofinansowania ze Środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.
Kwota przyznana w wysokości 1 700 000 zł na Budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Gródkowie.

 

19 grudzień 2018

Działki budowlane na sprzedaż

Poniżej prezentujemy ofertę dla każdego, kto szuka dobrego miejsca na swój dom. Jesteśmy pewni, że zielona Gmina Psary koło Dąbrowy Górniczej (powiat będziński, województwo śląskie) warta jest Państwa uwagi.

Osiedle Czerwony Kamień - Góra Siewierska Malinowice, ul. Słoneczna Gródków, ul. Zwyciestwa


Uzbrojone działki budowlane na Osiedlu Czerwony Kamień w Górze Siewierskiej, gmina Psary

gra siewierska 07052023

POWIERZCHNIA I CENA:
 • działki oznaczone kolorem zielonym/pomarańczowym: działki budowlane o powierzchni od 714 m2 do 947 m2, cena za działkę od 67 800 zł netto (83 394 zł brutto) do 90 000 zł netto (110 700 zł brutto);
 • działka oznaczona kolorem niebieskim: działka usługowa o powierzchni 3540 m2.
ADRES:
 • Góra Siewierska, Osiedle Czerwony Kamień - działki położone przy: ul. Kościuszki, ul. Wapiennej, ul. Diamentowej, ul. Bazaltowej, ul. Dolomitowej.
FORMA ZBYCIA:
 • ustny przetarg w drodze licytacji,
PRZEZNACZENIE W PLANIE ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO:
 • tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej
UZBROJENIE:
 • dostęp do nowo wybudowanej drogi publicznej, część działek podłączonych do sieci energetycznej i wodociągowej (dla pozostałych zostaną wykonane przyłącza na koszt gminy)
KONTAKT ZE SPRZEDAJĄCYM:
 • Urząd Gminy Psary, ul. Malinowicka 4, 42-512 Psary, tel. 32 29 44 931, fax 32 29 44 901, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

I PRZETARG USTNY NIEOGRANICZONY


Działki budowlane na Osiedlu Malinowice II

2021 10 21 malinowice

POWIERZCHNIA:
 • teren składa się z działek budowlanych o pow. od 796 m2 do 1844m2
ADRES:
 • Gmina Psary, Malinowice, ul. Słoneczna, teren położony naprzeciwko znanego osiedla domków jednorodzinnych „Malinowice”
FORMA ZBYCIA:
 • ustny przetarg w drodze licytacji.
PRZEZNACZENIE W PLANIE ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO:
 • teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej z dopuszczeniem usług (gmina posiada 100% pokrycie powierzchni miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, które jako wiodący kierunek rozwoju gminy wskazują budownictwo mieszkaniowe)
UZBROJENIE:
 • dostęp do gminnej drogi publicznej - ulicy Słonecznej przez drogę wewnętrzną.
 • możliwość podłączenia do podstawowych sieci: energetycznej, wodociągowej i gazowej.
OTOCZENIE:
 • w bliskim sąsiedztwie działki znajdują się obiekty użyteczności publicznej jak: ośrodek zdrowia, Urząd Gminy, bank, oddział poczty, supermarket, apteka, centrum rekreacyjno-sportowe oraz park.
 • w promieniu 2 km zlokalizowane są: szkoła, dwa boiska wielofunkcyjne oraz kort tenisowy.
KOMUNIKACJA:
 • w sąsiedztwie znajdują się przystanki autobusowe łączące gminę Psary z aglomeracją górnośląską
 • do skrzyżowania z DK 86 jest 1,8 km
KONTAKT ZE SPRZEDAJĄCYM:
 • Urząd Gminy Psary, ul. Malinowicka 4, 42-512 Psary, tel. 32 29 44 931, fax 32 29 44 901, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Działka o powierzchni 13,0918 ha przeznaczona pod usługi zlokalizowana w Gródkowie w gminie Psary, w okolicy skrzyżowania DK 86 i DW 913

POWIERZCHNIA:
 • powierzchnia działki 13,0918 ha
ADRES:
 • Gródków, ul. Zwycięstwa, gmina Psary.
FORMA ZBYCIA:
 • przetarg
PRZEZNACZENIE W PLANIE ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO:
 • pod zabudowę usługową oraz magazyny i składy
UZBROJENIE:
 • teren posiada dostęp do sieci energetycznej, gazowej i wodociągowej
KONTAKT ZE SPRZEDAJĄCYM:
 • Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa  - Oddział terenowy w Mikołowie, ul. Karola Miarki 18 tel. 32 218 07 00

Przedstawione mapy i zaznaczone na nich obiekty oraz granice działek mają charakter jedynie poglądowy!

18 grudzień 2018

 

Informujemy, że nabory do programów proekologicznych zostały zakończone. W chwili obecnej Gmina Psary nie prowadzi naborów wśród mieszkańców do żadnego z niżej wymienionych programów.

Co zrobić, aby nasz dom był bardziej wydajny energetycznie? Jak zaoszczędzić na rachunkach za energię? Co zrobić, aby żyć zdrowiej, bardziej ekologicznie i dbać o środowisko naturalne?

Jednym z rozwiązań powyższych problemów jest zastosowanie odnawialnych źródeł energii przy jednoczesnej termomodernizacji (termorenowacji) naszego domu. Energia odnawialna to energia pochodząca z naturalnych, niewyczerpywanych źródeł takich jak wiatr, promieniowanie słoneczne, geotermia, zasoby wodne czy stała biomasa, biogaz i biopaliwa ciekłe. Natomiast termomodernizacja jest konieczna, by ograniczyć straty ciepła i zwiększyć efektywność zastosowanych w danym obiekcie technologii zarządzających energią cieplną czy elektryczną.

Gmina Psary zamierza wspierać mieszkańców w zakresie modernizacji budynków mieszkalnych oraz pozyskiwania tzn.: „zielonej energii” poprzez realizację następujących programów dofinansowywanych ze źródeł zewnętrznych:

1. Program Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie Gminy Psary na lata 2015-2025
2. Przeciwdziałanie niskiej emisji poprzez wymianę źródeł ciepła i budowę instalacji odnawialnych źródeł energii w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych na terenie Gminy Psary.
3. Usunięcie azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Psary
4. Słoneczna Gmina Psary – odnawialne źródła energii w budynkach mieszkalnych na terenie Gminy Psary


Program Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie Gminy Psary na lata 2015-2025

Jednym z problemów polskiego budownictwa są niedocieplone budynki, które powodują straty ciepła, a tym samym – wysokie rachunki za ogrzewanie. Termomodernizacja budynku mieszkalnego ma na celu zmniejszenie w nim zużycia energii, a tym samym redukcje spalania paliw, a co za tym idzie emisje gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza. Termomodernizację przeprowadza się poprzez ocieplenie dachu i ścian, uszczelnienie okien i drzwi oraz wymianę instalacji grzewczej. Inwestycja ta jest dość kosztowna. Aby wspomóc mieszkańców w tym zakresie Gmina zdobyła w 2017 r. środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach z których skorzystało 51 rodzin.
W ramach przeprowadzonego w roku ubiegłym programu docieplono ściany w 43 budynkach, wymieniono okna w 38 budynkach, docieplono stropodachy i dachy w 42 budynkach. Z uwagi na większe potrzeby mieszkańców - złożono 162 poprawnych deklaracji na udział w projekcie, gmina dnia 6 lutego br. złożyła wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach o dofinansowanie kolejnych 26 budynków. Maksymalna wartość dotacji na jeden budynek w tym programie to ok. 40.000 zł.
Wysokość dofinansowania wynosi do 80 % jednak nie więcej niż:
- 16.000 zł do docieplenia ścian budynku
- 9.600 zł do docieplenia dachu/stropodachu
- 14.400 zł do wymiany okien
Warunkiem uczestnictwa w programie jest posiadanie w budynku ekologicznego źródła ciepła (kocioł gazowy, kocioł na biomasę lub inne odnawialne źródło energii) lub likwidacja posiadanego kotła na paliwo węglowe w ciągu roku od daty zakończenia termomodernizacji.
Po otrzymaniu środków finansowych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Mieszkańcy będą mogli wybrać firmę, która przeprowadzi im modernizację spośród wykazu Wykonawców umieszczonych na stronie internetowej gminy, a następnie zostaną podpisane umowy trójstronne. Kolejna III edycja programu planowana jest w 2019 r.

Więcej informacji na stronie operatora programu

Przeciwdziałanie niskiej emisji poprzez wymianę źródeł ciepła i budowę instalacji odnawialnych źródeł energii w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych na terenie Gminy Psary.

Gmina Psary w maju ubiegłego roku złożyła wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie projektu „Przeciwdziałanie niskiej emisji poprzez wymianę źródeł ciepła i budowę instalacji odnawialnych źródeł energii w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych na terenie Gminy Psary” , który aktualnie oczekuje na ocenę.
Celem projektu jest zmniejszenie ilości zanieczyszczeń emitowanych do powietrza z procesów spalania paliw stałych poprzez wymianę starych źródeł ciepła na ekologiczne to jest gazowe lub biomasę, oraz montaż odnawialnych źródeł energii w budynkach stanowiących własność mieszkańca.
Do projektu zostały zakwalifikowane budynki, które są po termoizolacji lub były w trakcie prac termoizolacyjnych oraz posiadają zainstalowane i pracujące stare nieekologiczne (węglowe) źródło ciepła.
W przypadku uzyskania dofinansowania 50 rodzin skorzysta z unijnego wsparcia. Zostanie wymienionych 40 piecy węglowych na gazowe oraz 10 na biomasę. Jednocześnie w ramach projektu zainstalowanych będzie 6 zestawów fotowoltanicznych oraz 18 instalacji kolektorów słonecznych u mieszkańców.
Wysokość dofinansowania wynosi:

- 85%, ale nie więcej niż: 12 750 zł w przypadku wymiany pieca oraz 12 750 zł w przypadku instalacji kolektorów słonecznych,
- 80% ale nie więcej niż 17 000 zł w przypadku instalacji ogniw fotowoltaicznych.
Dokładna kwota dotacji została ustalona indywidualnie na podstawie kosztorysu uwzględniającego wnioskowaną inwestycję.

Szczegółowe informacje są dostępne w regulaminie projektu będącym załącznikiem do uchwały
nr XII/125/2015 dostępej na stronie internetowej urzędu pod adresem http://bip.psary.pl/datadir/doc/bip_1446716407.pdf

 

Usunięcie azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Psary

Wokół nas ciągle jeszcze znajduje się wiele wyrobów zawierających rakotwórczy azbest. Występują najczęściej jako pokrycia dachowe budynków jednorodzinnych lub gospodarczych. W roku 2015 Gmina opracowała Program usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Psary na lata 2015 – 2032, który obejmował również ich inwentaryzację. Na podstawie spisu z natury ustalono, iż na terenie gminy znajduję się wciąż 321,5 Mg wyrobów zawierających azbest znajdujących się na 320 obiektach.
Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej do 2032 r. winien być usunięty i zutylizowany z miejsc, w których nadal występuje. Obowiązek usunięcia azbestu spoczywa na właścicielu budynku, zarządcy lub użytkowniku nieruchomości na którym się znajduję. Demontaż azbestu, transport i jego unieszkodliwienie mogą zostać wykonane wyłącznie przez firmę posiadającą odpowiednie zezwolenia na wykonywanie tego typu zadań. Gmina stara się wspierać mieszkańców w wypełnieniu powyższego obowiązku korzystając
z dostępnych dofinansowań. I tak w dniu 30 października 2017 r. złożono wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach RPO WSL na lata 2014-2020 , w ramach działania 5.2. Gospodarka odpadami. Wniosek aktualnie oczekuje na ocenę. Projektem zostało objętych 49 nieruchomości, z których zostanie usunięty azbest. Orientacyjny termin rozstrzygnięcia konkursu to lipiec 2018r. jednakże z praktyki
wiemy, że może on ulec wydłużeniu.
Aplikowanie o środki unijne zostało poprzedzone przeprowadzeniem naborów wniosków od mieszkańców zainteresowanych udziałem w projekcie. Nabory odbyły się w następujących terminach:
- w dniach od 29 maja 2017 r. do 30 czerwca 2017 r.
- w dniach od 17 lipca 2017 r. do 31 lipca 2017 r.
- w dniach od 18.09.2017 r. do 29.09.2017 r.
Razem złożono 76 wniosków. Warunkiem złożenia wniosku było posiadanie tytułu prawnego do nieruchomości na której znajduje się azbest. Szczegółowe warunki przystąpienia do udziału w projekcie określono regulaminem będącym załącznikiem do uchwały nr XXVIII/308/2017 z dnia 30 marca 2017 r.
http://bip.psary.pl/datadir/doc/2017/bip_1491822908.pdf
zmienionym uchwałą nr XXXI/356/2017 z dnia 21 czerwca 2017
http://bip.psary.pl/datadir/doc/2017/bip_1499929884.pdf
W ramach projektu nastąpi demontaż, wywóz i unieszkodliwienie odpadów zawierających azbest wraz
z odtworzeniem pokryć dachowych. Wysokość dofinansowania to 85 % kwalifikowanych kosztów, jednak nie więcej niż:
• 2 000,00 zł brutto w przypadku przygotowania dokumentacji projektowo- kosztorysowej,
• 5 000,00 zł brutto w przypadku demontażu, odbioru i transportu do miejsca unieszkodliwienia oraz unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest z nieruchomości położonej na terenie Gminy Psary,
• 20 000,00 zł brutto w przypadku odtworzenia pokrycia dachowego poprzez zastąpienie unieszkodliwionych odpadów innymi materiałami niezawierającymi azbest.
Zakwalifikowani do projektu mieszkańcy otrzymali programy funkcjonalno-użytkowe wraz z szacunkowym kosztem ich inwestycji. Dokładny koszt własny poznają dopiero po uzyskaniu przez gminę dofinansowania.
Realizacja projektu będzie odbywała się po ustaleniu terminu z mieszkańcem. Zakończenie projektu planowane jest na dzień 31.12.2020r.

 

Słoneczna Gmina Psary – odnawialne źródła energii w budynkach mieszkalnych na terenie Gminy Psary

W celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery poprzez zwiększenie poziomu produkcji energii ze źródeł odnawialnych, władze samorządowe planują realizację projektu pt. „Słoneczna gmina Psary – odnawialne źródła energii w budynkach mieszkalnych na terenie Gminy Psary”. Aktualnie trwa przygotowanie wniosku o dofinansowanie z Regionalnego Program Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w ramach poddziałania 4.1.1 Odnawialne źródła energii – ZIT. Gmina planuje aplikować
o środki w ramach ww. poddziałania w miesiącu maju 2018r. Jednocześnie władze gminy planują ubieganie się o środki finansowe na podstawie zawartej umowy z innymi gminami województwa śląskiego na realizacje projektu partnerskiego „Odnawialne źródła energii poprawą jakości środowiska naturalnego na terenie Gmin Partnerskich.”
W roku ubiegłym w 3 naborach Gmina zebrała 177 wniosków od mieszkańców. Największym zainteresowaniem cieszyły się ogniwa fotowoltaniczne, 130 osób zadeklarowało przeprowadzenie tej inwestycji. Przed mieszkańcami kolejna szansa na ubieganie się o udział w projekcie.
Od 12 marca br. do 13 kwietnia trwa kolejny nabór wniosków.
Dokumenty niezbędne do złożenia podania można pobrać tutaj:
http://psary.pl/aktualnosc/iv-nabor-na-dofinansowanie-na-odnawialne-zrodla-energii-dla-mieszkancow-gminy-psary.html
Podstawą określenia kolejności przyznawanej dotacji wnioskodawcom będzie lista rankingowa sporządzona według kolejności wpływu wniosku do urzędu.
Wysokość dofinansowania będzie wynosić do 85 % jednak nie więcej niż:
- 2.000 zł kompletna dokumentacja projektowo-kosztorysowa
- 12.750 zł w przypadku instalacji kolektorów słonecznych
- 17.000 zł w przypadku instalacji ogniw fotowoltanicznych
oraz do 30.000 zł w przypadku pomp ciepła.
Osoby ubiegające się o dotacje do pompy ciepła c.o. bedą zobligowane do likwidacji kotła na paliwo węglowe w ciągu 30 dni od jej montażu.
Z uwagi na fakt iż to Gmina będzie Beneficjentem dofinansowań, początkowo zainstalowane urządzenia
będą jej własnością i zostaną użyczone uczestnikom projektu. Po zakończeniu trwałości projektu tj. 5 latach od daty ostatniej płatności przekazanej przez Urząd Marszałkowski na konto Beneficjenta. Gmina przeniesie na właściciela nieruchomości prawo własności do zamontowanej instalacji. Dzięki realizacji projektu mieszkańcy będą mogli na bardzo korzystnych warunkach stać się właścicielami zestawu fotowoltaicznego
i sporo zaoszczędzić na kosztach energii elektrycznej.
Szczegółowe informacje o zasadach udzielania dotacji znajdują się w regulaminie przyjętym w uchwale
nr XXVIII/309/2017 z dnia 30 marca 2017 r.
http://bip.psary.pl/datadir/doc/2017/bip_1491822981.pdf
i zmienionym uchwałą nr XXXVII/447/2018 z dnia 31 stycznia 2018r.
http://bip.psary.pl/datadir/doc/2018/bip_1518436886.pdf

 

Komunikat dot. Programu Ograniczenia Niskiej Emisji
Inwestorów zakwalifikowanych do udziału w „Programie Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie Gminy Psary na lata 2015-2025” informujemy, iż ostateczny termin składania szczegółowych kosztorysów ofertowych mija 05.12.2016 r. (poniedziałek). Z kolei od 17 października br. będą podpisywane umowy trójstronne w Punkcie Obsługi Klienta PONE...

Kolejne etapy eko-dotacji dla mieszkańców
W gminie Psary realizowane są kolejne etapy projektów, które pozwalają na dofinansowanie inwestycji proekologicznych mieszkańców. Podsumowujemy dotychczasowe działania...

Lista wykonawców termomodernizacji - aktualizacja 25.06.2020
Gmina Psary zamieszcza listę wykonawców termomodernizacji zgodnie z załącznikiem nr 2 do Regulaminu udzielania osobom fizycznym dotacji celowej do wykonania termomodernizacji budynków mieszkalnych w „Programie Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie Gminy Psary na lata 2015-2025”. Lista będzie na bieżąco aktualizowana w miarę napływu zgłoszeń....

Ogłoszenie o naborze na wykonawców termomodernizacji
Wójt Gminy Psary ogłasza nabór na termomodernizację tj. docieplenie ścian, dachów/stropodachów i/lub wymianę okien w ramach „Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na terenie Gminy Psary”. Nabór ofert od wykonawców będzie prowadzony od dnia 30 czerwca 2016 roku (nabór ciągły)...

Akcja informacyjno-edukacyjna "Dom energooszczędny"
Od maja do września br. trwała akcja informacyjno-edukacyjna pod nazwą „Dom energooszczędny”. Jej głównym zadaniem była promocja nowoczesnych rozwiązań w budownictwie z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz kształtowanie odpowiednich postaw proekologicznych wśród mieszkańców gminy...

Odnawialne źródła energii w naszych domach
Biorąc pod uwagę warunki klimatyczne w Polsce, w domach jednorodzinnych można zastosować kilka technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii (OZE), które po przetworzeniu dostarczają nam prąd oraz ciepło...

Kotły na biomasę: dlaczego warto wybrać pellet?
Współcześnie jednym z najbardziej ekologicznych paliw jest biomasa, którą najczęściej można spotkać w postaci pelletu (peletu)...

Korzystne zmiany prawne w energii odnawialnej
20 lutego 2015 r. Sejm, po kilku latach przygotowań, uchwalił ustawę o odnawialnych źródeł energii (OZE), która ma uregulować ten rynek oraz pomóc promować ekologiczne rozwiązania m.in. w budownictwie jednorodzinnym. 11 marca Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę i stała się ona obowiązującym prawem...

Podsumowanie ankiet o OZE
Od stycznia do 15 marca br. prowadzono w naszej gminie badanie ankietowe mieszkańców zainteresowanych wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w swoich domach...

Przewodnik dla inwestorów i wykonawców „Programu ograniczenia niskiej emisji” (PONE) na terenie gminy Psary:

Przewodnik PONE (wersja PDF)
Przewodnik PONE (wersja DOC)

Kluczowym celem Programu Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE) jest zmniejszenie ilości zanieczyszczeń emitowanych do powietrza z procesów spalania paliw stałych oraz poprawa efektywności energetycznej budynków stanowiących własność Inwestorów. Celem jest osiągnięcie zakładanego efektu ekologicznego, który można osiągnąć tylko poprzez kompleksową termomodernizację, tzn. należy ocieplić wszystkie przegrody zewnętrzne oddzielające pomieszczenie ogrzewane od nieogrzewanego (minimum 3 ściany zewnętrzne) oraz wymianę minimum 50% istniejącej stolarki okiennej.
Operatorem odpowiedzialnym za koordynację projektu i obsługę jego uczestników jest firma EKOSCAN INNOWACJA I ROZWÓJ Sp. z o.o.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: www.psary.pl lub pod numerem telefonu: 600 243 782, 504 218 836, (32) 294 49 54 lub (32) 294 49 32.

Broszura informacyjna o energooszczędnym budownictwie:

Dom energooszczędny - poradnik (wersja do przeglądania online)
Dom energooszczędny - poradnik (wersja do pobrania PDF)

Publikacja "Dom energooszczędny" to kompleksowy poradnik o budownictwie energooszczędnym i praktycznym zastosowaniu odnawialnych źródeł energii. Przystępnie przedstawiono w nim najważniejsze rozwiązania energooszczędne w budownictwie jak: fotowoltaika, kolektory słoneczne, pompy ciepła, nowoczesne kotły, turbiny wiatrowe i inne.

Prezentacje z konferencji "Dom energooszczędny":

Czym jest niska emisja? (Patryk Swoboda, Planergia.pl)
Jak budować ekologicznie? Domy pasywne oraz architektura niskoenergetyczna w projektach typowych (Tomasz Pęczek, Pracownia Projektowa "Architekt")
Wybór działki też ma znaczenie dla Odnawialnych Źródeł Energii (Magdalena Świeży, Planergia.pl)
Podstawowe zasady termomodernizacji. Nowoczesne materiały i technologie termomodernizacyjne (Sławomir Kocur, Saint-Gobain Polska)
Nowoczesne kotły centralnego ogrzewania (węglowe + gazowe) (Jacek Zawistowski, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu)
Obowiązujące uregulowania prawne z zakresu montażu urządzeń energooszczędnych, Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii oraz taryfy gwarantowane (Janusz Parkitny, Semper Power)
Nowoczesne panele fotowoltaiczne / Słoneczne systemy grzewcze. Kolektory słoneczne / Pompy ciepła w budownictwie energooszczędnym (Marek Domagała, Viessmann)
Zasady i warunki dofinansowania w ramach programu Prosument (Patryk Swoboda, Planergia.pl)
Przedstawienie zasad i możliwości uzyskania wsparcia finansowego na inwestycje proekologiczne realizowane przez właściciela budynków jednorodzinnych (Aleksandra Bensel, Gmina Psary)

 

Relacje wideo z konferencji "Dom energooszczędny":

Pełna relacja wideo z konferencji (ponad 3h)
Słoneczne systemy grzewcze
Nowoczesne kotły centralnego ogrzewania
Jak budować ekologicznie?
Fotowoltaika, czyli energia prosto ze słońca
Pompy ciepła w systemach OZE

07 czerwiec 2018

This project was submitted and won within the European Programme ”Europe for Citizens”, Sub – Programme Strand2: Democratic engagement and civic participation, Action 2.1- Town Twinning.

The main objectives of the project:

The main objectives of the project are: to raise awareness and involvement among citizens regarding volunteering work, to promote volunteering among communities, to raise awareness about the role that civil society has in integrating citizens into community’s life and in making them to participate to key events of active citizenship.

Through the events organized we want to offer citizens the opportunity to debate on the subject of Euroscepticism and the future of European Union, as the motto of the project is : ”The future begins today”.

 Short description of the project:

Time table of the project: September 27, 2016 – October 2nd,  2016

Main applicant: Petroșani Municipality

Associated partners: Bansko (Bulgary), Varpalota (Hungary), Ponte nelle Alpi (Italy), Psary (Poland)

Number of participants: 25 people from each city.

Number of directly involved participants: 300

Number of beneficiaries: 600, members of NGOs

Activities within the project: All the events will take place in Petroșani, Romania, during September 27, 2016 – October 2nd, 2016.

Events organized:

 • 2 seminars – "Euroscepticism and the future of European Union” and ”Mountain sports – a way to improve civic participation and involvement” - this will take place in Parang Mountains, at 2,000 m altitude.
 • 3 workshops: ”Cause for hostility towards immigrants” ,  ”The elderly and mental health”, ”Communication between generations – a way to avoid social isolation”
 • other activities in open space, where the NGOs will present their activities in front of the community.

 To promote and disseminate the results of the project, we will use informal methods as: seminars, workshops, study visits and learning activities.

21 maj 2018

LOKALNE i KRAJOWE NUMERY ALARMOWE

 • EUROPEJSKI NUMER ALARMOWY – 112
 • Komenda Powiatowa Policji w Będzinie 32 368 02 00; 997
 • Komisariat Policji w Wojkowicach 32 269 17 10; 32 769 64 85-87
 • KPP Straży Pożarnej w Będzinie 32 267 50 31; 32 267 50 32; 998
 • Pogotowie Ratunkowe w Będzinie 32 267 36 10; 32 267 45 76; 999
 • Pogotowie Energetyczne  991
 • Pogotowie Gazowe 32 267 73 64; 992
 • Pogotowie Ciepłownicze – 993
 • Pogotowie Wodociągowe 603 98 23 13; 994
 • Powiatowy Zarząd Dróg w Rogoźniku 32 287 75 19; 32 287 78 72
 • Centrum Antyterrorystyczne (ABW) – 996
 • Pogotowie drogowe i pomoc drogowa – 981
 • Pogotowie weterynaryjne – 983
 • Pogotowie Rzeczne – 984
 • Ratownictwo morskie i górskie (WOPR, GOPR) – 985

GMINNE SŁUŻBY I INSTYTUCJE

 • Urząd Gminy Psary – 32 29 44 920
 • Zakład Gospodarki Komunalnej w Dąbiu - 32 360 16 70; 603 98 23 13
 • Ośrodek Pomocy Społecznej w Psarach – 32 267 22 62
 • Ośrodek Zdrowia w Psarach – 32 267 22 71
 • Ośrodek Zdrowia w Sarnowie – 32 267 22 10
 • Ośrodek Zdrowia w Strzyżowicach – 32 267 22 21
 • Ośrodek Zdrowia w Gródkowie – 32 360 46 13
 • Gminny Ośrodek Kultury w Gródkowie – 32 267 22 59

Telefon dotyczący Akcji Zima (24 h) - 609 066 668

Gminny telefon interwencyjny - 609 066 668

Zmienił się numer telefonu, pod który należy kierować informacje o zdarzeniach, mających miejsce po godzinach pracy Urzędu Gminy w Psarach.

Pod nowy numer kom. 609 066 668 należy dzwonić po godzinach pracy Urzędu Gminy Psary w przypadku spraw dotyczących między innymi:

 • bieżącego utrzymania dróg gminnych (np. znaków drogowych, studzienek, uprzątnięcia pasów drogowych, zieleni w pasach drogowych);
 • utrzymania porządku w rejonie przystanków autobusowych;
 • awarii infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, zakłóceń w dostawie wody;
  zwierząt (np. odławiania bezdomnych zwierząt, zapewnienia miejsca dla zbłąkanych lub czasowo odebranych zwierząt gospodarskich, zapewnienia całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt, utylizacji zwłok zwierzęcych z działek należących do gminy Psary, zdarzeń z udziałem zwierząt objętych ochroną gatunkową).

W czasie pracy Urzędu Gminy Psary wyżej wymienione sprawy należy zgłaszać bezpośrednio do pracowników Urzędu pod numerem tel. 32 29 44 920.

W sytuacji wystąpienia zdarzeń zagrażających życiu i zdrowiu należy zwrócić się bezpośrednio do właściwych służb ustawowo powołanych do niesienia pomocy, dzwoniąc na odpowiedni numer alarmowy, np. 112 (ogólnopolski i europejski numer alarmowy), 997 (Policja), 998 (Straż Pożarna), 999 (Pogotowie ratunkowe).

 

 

21 maj 2018

W dniach 26 maja - 1 czerwca gmina Psary po raz 7. bierze udział w ogólnopolskim konkursie Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich. Publikujemy poniżej listę zaplanowanych imprez.

Zgloszenie do konkursu

Lista imprez


21 maj 2018

Interaktywna mapa Gminy Psary


Wyświetl większą mapę

21 maj 2018

Pytania do Wójta

Urząd Gminy w Psarach informuje, że nie udziela odpowiedzi na korespondencję otrzymywaną pocztą elektroniczną, która nie spełnia wymogów określonych w art. 63 & 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.), którego brzmienie jest następujące:

Podanie powinno zawierać co najmniej wskazanie osoby, od której pochodzi, jej adres i żądanie oraz czynić zadość innym wymaganiom ustalonym w przepisach szczególnych.

Oznacza to, że treść kierowanej korespondencji powinna zawierać co najmniej wskazanie:
- osoby (imienia i nazwiska) od której pochodzą,
- adresu (kodu pocztowego, miejscowości, ulicy i nr domu) tej osoby,
- przedmiotu sprawy, której dotyczy.

21 maj 2018

GOLĄSZA, BRZĘKOWICE, DĄBIE


GÓRA SIEWIERSKA


GRÓDKÓW


MALINOWICE


PRECZÓW


PSARY


SARNÓW


STRZYŻOWICE

21 maj 2018

Uprzejmie informujemy, iż bezdomne zwierzęta wyłapane na terenie gminy Psary trafiają do Schroniska dla zwierząt zlokalizowanego w Zawierciu przy ul. Podmiejskiej. Jeżeli poszukują Państwo informacji o zaginionym zwierzęciu lub zamierzają dokonać wyboru przyszłego członka rodziny zachęcamy do adopcji tamtejszych podopiecznych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Schroniska https://schroniskozawiercie.com lub na profilu facebook https://web.facebook.com/schroniskozawiercie/