Sołectwo Góra Siewierska

Gora Siewierska remiza 3

Górę Siewierską zamieszkuje ponad 1000 osób, a sołtysem miejscowości jest Rafał Gwiżdż. Sołectwo graniczy z gminą Bobrowniki. Usytuowane jest w pobliżu źródeł Jaworznika wpadającego pod Żychcicami do Brynicy, na najwyższym szczycie grzbietu wzgórz ciągnących się od Rogoźnika po Toporowice. Wieniec podobnych wzgórz otacza wioskę: od zachodu Śródpole, od wschodu Kokoszka i Szatki, od południa Wronia, zaś od północy Wiśniowa. Dzięki położeniu miejscowości na terenie górzystym możemy podziwiać z niej niezwykłe krajobrazy, które najlepiej ogląda się z Równej Góry – najwyższego wzniesienia na terenie gminy (375 m n.p.m.).

W Górze Siewierskiej znajduje się filia ośrodka kultury oraz boisko wielofunkcyjne z placem zabaw. Na terenie sołectwa działa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej i Koło Gospodyń Wiejskich. W ostatnich latach w Górze Siewierskiej buduje się tutaj więcej domów jednorodzinnych, a Urząd Gminy Psary ma na sprzedaż działki na tzw. osiedlu „Czerwony Kamień”.

W przeszłości w sołectwie wydobywano rudy żelaza. Świadczą o tym źródła historyczne oraz istniejące do dziś widoczne leje o różnej głębokości, położone jeden obok drugiego, jak również wygląd wzgórz w tej miejscowości.