m 1 1  Gminna dotacja na usunicie i unieszkodliwienie wyrobw zawierajcych azbest1

IX edycja Wielkich Polaków w Sarnowie – „Nie ma dzieci, są ludzie”

Rok 2012 ustanowiono Rokiem Janusza Korczaka. Zgodnie z uchwałą Sejmu RP rok ten miał być czasem intensywnej promocji praw dziecka oraz upowszechniania korczakowskich idei wychowawczych. Ich ponadczasowość, społeczna i altruistyczna postawa Korczaka, heroiczna wierność przyjętym wartościom, całkowite oddanie sprawom dziecka – wszystko to stało się przyczyną, iż ten wielki autorytet naukowy i moralny stał się bohaterem corocznie organizowanego przez[nbsp] szkołę podstawową w Sarnowie Gminnego Konkursu „Wielcy Polacy”. Zamierzeniem organizatorów było także stworzenie niecodziennej oprawy uroczystości, stąd również specjalne przygotowanie dekoracji sali – wystawa zdjęć, plakatów i dokumentów związanych z życiem i działalnością tego wielkiego człowieka i Polaka. Zgodnie ze słowami wiersza,

„Dziś w pąkach róż bez trwogi już ukryte bije serce.
Niech płonie las, dziś kwiatów czas,
A wciąż ich coraz więcej.

I twoja dłoń niech chroni je,
by mogły wokół kwitnąć.
Gdy trzeba krzyknąć głośno: nie!
By nikt nie zniszczył nigdy już
kwitnących róż nad Wisłą (…)”

motywem przewodnim Konkursu stał się kwiat róży.

W dniu 07. grudnia br. w ramach podsumowania Roku Korczaka, odbyła się IX edycja tegoż Konkursu. Przybyłych gości powitała pani Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego Nr 2 w Sarnowie – Małgorzata Barańska. Jak co roku w zmaganiach konkursowych wzięli udział uczniowie klas IV – VI ze szkół podstawowych z terenu gminy Psary.

Spotkanie prowadziła pomysłodawczyni i organizatorka Konkursu – Alicja Szastak, która na wstępie przedstawiła postać Starego Doktora oraz program przebiegu uroczystości. Na początek oddała głos członkom zespołu teatralnego „Komar”, którzy zaprezentowali zebranym montaż słowno – muzyczny p.t.: „Temu, co ukochał sercem…”. Następnie trzyosobowe zespoły uczniów z każdej szkoły przystąpiły do rozwiązywania testu obejmującego biografię oraz działalność społeczną i literacką Janusza Korczaka. Na jego rozwiązanie uczestnicy mieli 45 minut, a musieli wykazać się umiejętnościami z zakresu czytania ze zrozumieniem, korzystania z informacji, rozumowania oraz wykorzystania wiedzy w praktyce.

Po zakończeniu przez uczniów pracy z testem Jury – pod przewodnictwem metodyka języka polskiego Teresy Kosmali – Gąsior przystąpiło do pracy. O bardzo dobrym przygotowaniu uczestników do udziału w Konkursie świadczą uzyskane wyniki. Dwie szkoły zdobyły identyczną liczbę punktów, plasując się na 1. miejscu ( SP w Strzyżowicach i Gródkowie) oraz kolejne dwie z tą samą liczbą punktów, uzyskując drugą lokatę (SP w Dąbiu i SP w Sarnowie). Wręczenia nagród dokonał Wójt Gminy Psary – Tomasz Sadłoń, gratulując każdemu zespołowi osiągniętego wyniku.

Cel Konkursu – oddanie hołdu tak wielkiemu, wyjątkowemu człowiekowi, wskazanie młodzieży wzorca osobowego o ogromnej wrażliwości, pełnego empatii i poświęcenia dla innych – został osiągnięty.

Wychowując dzieci, miejmy w pamięci słowa J. Korczaka: „Poznaj siebie, zanim zechcesz dzieci poznać. Zdaj sobie sprawę z tego, do czego sam jesteś zdolny, zanim dzieciom poczniesz wykreślać zakres ich praw i obowiązków”.