Współpraca gminy Psary z firmą Saint-Gobain w zakresie promocji nowoczesnych technologii energooszczędnych w budownictwie zaowocowała zorganizowaniem konkursu dla mieszkańców naszej gminy. Udało się to dzięki wynegocjowaniu i podpisaniu przez obie strony umowy partnerskiej. Celem przeprowadzonego na przestrzeni czerwca i lipca konkursu było pobudzenie myślenia mieszkańców w kierunku kompleksowych termomodernizacji. Choć nie wpłynęło zgłoszenie, które pozwalałoby przyznać główną nagrodę w postaci materiałów i opinii konstruktorskiej o wartości 29 800 zł, to Komisja Konkursowa postanowiła przyznać nagrodę specjalną Państwu Magdalenie i Przemysławowi Łągowik.
Sławomir Kocur – Saint-Gobain: Witam Pani Magdaleno i Panie Przemku. Spotykamy się, ponieważ jury konkursu „Kompleksowa termomodernizacja domu z ISOVER” przyznała Państwu specjalną nagrodę w postaci wełny mineralnej potrzebnej do izolacji poddasza, było to 230 m2 dwóch warstw Uni-Maty i Profit Maty o grubości 10 cm oraz 15 cm. Co skłoniło Państwa do wzięcia udziału w konkursie i w jaki sposób dowiedzieli się Państwo o nim?
Magdalena i Przemysław Łągowik: Dom, w którym mieszkamy najlepsze lata miał już za sobą, był zimny, energochłonny, a jego estetyka nie odpowiadała naszym oczekiwaniom. Spodziewaliśmy się dziecka, które powinno dorastać w komfortowych warunkach, a to wymagało podjęcia radykalnych kroków. Podjęliśmy decyzję, że musimy przeprowadzić kompleksową termomodernizację budynku, uwzględniającą nasze potrzeby teraz i jutro. Postanowiliśmy przeprojektować poddasze budynku, wymienić okna, docieplić ściany. Przed nami jeszcze rozbudowa instalacji. O konkursie dowiedzieliśmy się ze strony internetowej gminy Psary.
S.K.: Porozmawiajmy o dociepleniu. Część prac została już zrealizowana, wymieniono okna, ocieplono ściany, a przed Państwem docieplenie poddasza otrzymaną wełną mineralną ISOVER. Czy widzą już Państwo efekty swoich prac?
P i M.Ł.: Efekt izolacji jest niesamowity! O tej porze roku (jesień) po napaleniu w piecu podnosiliśmy temperaturę w domu do około 21°C, ale nad ranem spadała nawet do 14°C. Dzisiaj temperatura w domu jest stabilna na tle tego, co było i nigdy nie spada poniżej 22°C, nawet gdy w piecu się nie pali. To jeszcze nie koniec, ponieważ za chwilę docieplimy poddasze i sytuacja diametralnie się poprawi – jesteśmy pewni takiego efektu, bo znamy jakość ocieplenia, które zastosujemy. Dotychczas mieszkaliśmy tylko na parterze, ale nasze plany obejmują także zagospodarowanie poddasza, a więc podwojenie kubatury domu. Liczymy na to, że dzięki doskonałej izolacji poddasza rachunki za ogrzewanie będą wyraźnie niższe niż przed remontem, pomimo dwukrotnie większej powierzchni do ogrzania. Ważny dla nas jest również fakt, że komfort mieszkania naszej rodziny z małym dzieckiem zmieni się nie do poznania.
S.K.: A jaki rodzaj materiału brali Państwo pod uwagę przy izolacji poddasza?
P i M.Ł.: Jeśli chodzi o docieplenie poddasza, to rozważaliśmy różne rozwiązania proponowane przez znajomych oraz informacje znalezione w Internecie, ale ostatecznie wybór padł na sprawdzone technologie, a konkretnie…. wełnę mineralną szklaną marki ISOVER. To był zabawny zbieg okoliczności. Bowiem mieliśmy już kupioną wełnę mineralną ISOVER Profit-Mata na pierwszą warstwę izolacji. Wtedy dowiedzieliśmy się, iż zostaliśmy wyróżnieni nagrodą w postaci materiału, który już posiadaliśmy oraz dodatkowo materiałem na dokończenie izolacji do stanu o bardzo wysokim standardzie. Udało nam się oddać do sklepu to, co kupiliśmy – na szczęście sprzedawca przyjął od nas ten zwrot.
S.K.: Ciekawa historia! Tym bardziej cieszę się, że byli Państwo już wcześniej zdecydowani na markę ISOVER. Jakie uwagi przekazali by Państwo innym osobom, które myślą o renowacji domu?
P i M.Ł.: Najważniejsza jest dobra izolacja, czego najlepszym przykładem jest nasz dom. Dobre zaizolowanie sprawdzonymi materiałami i wymiana okien gwarantują komfort cieplny oraz obniżenie rachunków za ogrzewanie. Ta inwestycja zwraca się najszybciej! Warto też uczestniczyć w konkursach organizowanych przez ISOVER, bo jak widać można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.
S.K.: Dziękuję za rozmowę.
{{image::files/img/2015/2015-10-13-ISOVER_wywiad/IMG_1227_1200px.jpg?width=684[&]mode=proportional[&]rel=lightbox[multi]}}
{{image::files/img/2015/2015-10-13-ISOVER_wywiad/DSC_0076b_1200px.jpg?width=684[&]mode=proportional[&]rel=lightbox[multi]}}
{{image::files/img/2015/2015-10-13-ISOVER_wywiad/IMG_1217_1200px.jpg?width=684[&]mode=proportional[&]rel=lightbox[multi]}}