m 1 1  Gminna dotacja na usunicie i unieszkodliwienie wyrobw zawierajcych azbest1

Teatr łączy pokolenia, miejscowości i regiony

14 czerwca w sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Strzyżowicach miała miejsce premiera spektaklu pt. „Miodu dzban” w wykonaniu Teatru Amatorskiego dla Dorosłych WSZYSTKO PRZED NAMI.

Honorowymi gośćmi w czasie wydarzenia teatralnego były osoby z Podhala: Krzysztof Kokot – autor sztuki pt. „Utopiec” (stanowiła ona integralną część przedstawienia), poeta z Gminy Nowy Targ, laureat licznych prestiżowych konkursów literackich, którego teksty są publikowane w międzynarodowych magazynach i almanachach oraz Kazimierz Zubek – współorganizator poetyckiego zlotu pod hasłem „Rogoźnicka Watra”.

Gościnnie w spektaklu wystąpiły uczennice ze Szkolnego Koła Teatralnego Adamantem z I LO w Dąbrowie Górniczej. Inicjatywa wspólnego występu starszych i młodszych miłośników teatru nie była przypadkowa. Przedstawiciele Gminy Psary, w tym wójt Tomasz Sadłoń oraz członkinie zespołu, przyjeżdżają na spektakle inscenizowane przez młodzieżowe koło teatralne w Pałacu Kultury Zagłębia. To piękne, że teatr staje się mostem porozumienia pomiędzy pokoleniami, miejscowościami i regionami. Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które w ten sposób okazują nam swoją przychylność.

Połączone zespoły teatralne przybliżyły widzom obyczaje i obrzędy związane z nocą świętojańską, genezę przenikania się zwyczajów pogańskich i kultury chrześcijańskiej, zaprezentowały symbolikę wody i ognia, uwidoczniły przedmioty z nimi związane, wreszcie wtajemniczyły widzów w tajniki  demonologii. Było magicznie, trochę strasznie, ale przede wszystkim wesoło. Ewa Pawik


Foto: Marek Wesołowski i zdjęcia własne