m 1 1  Gminna dotacja na usunicie i unieszkodliwienie wyrobw zawierajcych azbest1

W Psarach powstanie Leśny Park Przygód!

26 marca wójt Tomasz Sadłoń podpisał umowę na zagospodarowanie Parku Reymonta w Psarach. Dzięki inwestycji do końca sierpnia powstanie w nim Leśny Park Przygód – miejsce, w którym będzie można w ciekawy sposób spędzać czas na świeżym powietrzu.

Rozpoczęły się prace nad zagospodarowaniem Parku Reymonta w Psarach, w którym powstanie Leśny Park Przygód. Mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się w nim różnych ciekawostek na temat otaczającej nas przyrody. Zgodnie z umową w parku pojawi się ścieżka dydaktyczna wyposażona w leśną skocznię, dendrofon i grę terenową – tropy zwierząt. Nie zabraknie także ścieżki edukacyjnej z 9 drewnianymi tablicami oraz rzeźbami związanymi z lasem i jego mieszkańcami. W parku pojawią się także zadaszone ławostoły, budki lęgowe dla ptaków, nietoperzy i wiewiórek oraz hotel dla owadów. Przebudowane zostaną również alejki spacerowe, pojawią się ławki i kosze na śmieci.

Dzięki inwestycji na mapie Psar powstanie miejsce, w którym będzie można spędzić czas w niecodziennym otoczeniu przyrody. Zagospodarowanie parku sprawi, że z pewnością będzie to chętnie odwiedzane miejsce, nie tylko przez najmłodszych.

Koszt przedsięwzięcia wyniesie 690 000 zł, z czego 250 000 zł stanowić będzie dofinansowanie w ramach konkursu „Zielona Przestrzeń” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Wykonawcą zadania jest firma PO BETONIE Sebastian Wiśniowski z Sosnowca. Zgodnie z umową prace potrwają do 26 sierpnia 2024 roku.

Warto dodać, że 18 kwietnia została podpisana umowa na wykonanie drewnianych rzeźb rodzin lisów, wilków i jeleni, które pojawią się w parku. Figury będą odzwierciedlać naturalny wygląd i kolorystykę zwierząt. Wykonawcą tego zadania jest Ryszard Wysocki Firma „ART-FORMA” z Kalet, a jego koszt wynosi 25 000 zł.