m 1 1  Gminna dotacja na usunicie i unieszkodliwienie wyrobw zawierajcych azbest1

Centrum Edukacji Ekologicznej – unikatowa atrakcja w Górze Siewierskiej

Prelekcje, warsztaty i gry plenerowe – od otwarcia Centrum Edukacji Ekologicznej w Górze Siewierskiej minął ponad rok. To bez wątpienia warte odwiedzenia miejsce, które łączy ze sobą naukę, ekologię i wypoczynek w plenerze. Sprawdziliśmy co ciekawego działo się w nim przez ostatnie kilkanaście miesięcy i jakie wrażenie zrobił na odwiedzających.

Centrum Edukacji Ekologicznej to unikatowe miejsce na mapie naszej gminy. Jego największą atrakcją jest 15 m wieża widokowa, z której rozpościera się doskonały widok na pobliskie miejscowości, a przy sprzyjających warunkach atmosferycznych również góry. Na terenie parku znajduje się wyjątkowy edukacyjny plac zabaw – park doświadczeń z bezpieczną nawierzchnią i kolorowymi pagórkami o różnej wielkości. Maluchy mają do swojej dyspozycji tablice edukacyjne, huśtawkę gniazdową, pierścień do balansowania, tyrolkę, wir wodny, urządzenia do pomiaru wiatru oraz elementy zabawy dźwiękiem.


- Centrum Edukacji Ekologicznej w Górze Siewierskiej to miejsce, w którym można fantastycznie spędzić czas z dzieckiem. Różnorodność atrakcji sprawia, że maluch nie jest po chwili znudzony, a co ważne, bawi się na ogrodzonym i bezpiecznym terenie. Z przyjemnością wracamy tu w wolnych chwilach. – mówi Pani Kasia z Psar.

Na odwiedzających czeka także ścieżka edukacyjna z 23 tablicami oraz strefy: wzroku, smaku, zapachu, dotyku i słuchu z szumiącymi rurami, gongami tybetańskimi, litofonami, dzwonami rurowymi i głuchym telefonem. Jest również sztuczna pasieka z ulami, amfiteatr, ogród meteorologiczny, ogród geologiczny z kamiennymi głazami, labirynt i ogród roślin leczniczych, o który dbają nasi uczniowie, przedszkolaki i maluchy ze żłobka.
- W centrum edukacji najbardziej podoba mi się wieża widokowa i tyrolka. Z kolegami lubimy oglądać i sprawdzać jak działają różne rzeczy, a najfajniejsza jest ścianka z gwoździami do przesuwania i dzwony. – mówi Alan Kuczerski ze Strzyżowic.


Wiele ciekawych wydarzeń
Miejsce sprzyja organizacji ciekawych wydarzeń i spotkań w plenerze. Uczniowie z nauczycielami realizowali w nim lekcje żywej biologii, a Gminny Ośrodek Kultury Gminy Psary wielokrotnie organizował tematyczne wycieczki i warsztaty ekologiczne dla rodzin z dziećmi, podczas których można było poobcować z naturą i ciekawie spędzić czas na świeżym powietrzu.
- Dla mnie osobiście miejsce takie jak Centrum Edukacji Ekologicznej w Górze Siewierskiej jest znakomitym celem wędrówek zarówno z moimi dziećmi, jak i z grupami zorganizowanymi. Miałem przyjemność prowadzić tam warsztaty z dziećmi przedszkolnymi i szkolnymi w ramach półkolonii, Dni Ziemi czy lekcji przyrody na świeżym powietrzu. Połączenie, na terenie centrum znakomicie przygotowanej bazy wiedzy z przestrzenią, w której dzieci mogą same wiele doświadczać, spędzić czas aktywnie i przede wszystkim atrakcyjnie jest bardzo dobrym rozwiązaniem. – wyjaśnia Marek Warski, przyrodnik i nauczyciel lekcji edukacji żywej.
Do gminnego kalendarza imprez na stałe wpisały się już Dni Kultury Ekologicznej, którym towarzyszą różnego rodzaju eko działania. Część z nich, między innymi warsztaty malarskie, odbyły się właśnie w Górze Siewierskiej. To tutaj już dwukrotnie świętowaliśmy także urodziny Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W ramach obchodów odbyły się warsztaty pszczelarskie, spacer przyrodniczy z przewodnikiem, warsztaty gitarowe i koncert gitarzystów z Guitars Brothers.


Chętnie wybierane miejsce
Cieszy nas, że Centrum Edukacji Ekologicznej to także miejsce chętnie wybierane przez działające w naszej gminie stowarzyszenia, które organizują w nim różne aktywności.
- Centrum Edukacji Ekologicznej w Górze Siewierskiej to unikatowa atrakcja na mapie naszej gminy, która niewątpliwie wzbudza ciekawość przybywających tam osób. – mówi Grażyna Polasiak, Prezes Stowarzyszenia Kobiet 18+. - Posiada walory przyrodnicze ze szczyptą wiedzy naukowej, pełniące funkcję edukacyjną, urządzenia rekreacyjne zaś, zapraszają do zabawy osoby w każdym wieku. Nasze Stowarzyszenie Kobiet 18+, opracowując trasę nordicowego Marszu po Zdrowie z Wiankiem na Głowie, zawsze umieszcza centrum na trasie, aby uczestnicy mogli podziwiać to miejsce. Wszystkim bardzo się tam podoba, a najwyższą notę otrzymuje wieża widokowa, dająca możliwość obejrzenia panoramy całej okolicy.

To również, jak podkreśla instruktor Związku Harcerstwa Polskiego Anna Łebzuch, znakomite miejsce do zajęć dla zuchów. - Są tutaj punkty do realizacji wszystkich zadań wynikających z metodyki zuchowej - można przeprowadzić majsterkę zuchową, pląsy i piosenki, gry i ćwiczenia. To również miejsce, w którym często rozpoczynają się lub kończą rajdy turystyczne PTTK, rajdy harcerskie, gwiaździste czy zwykłe. Jest łącznikiem między gminami. To bardzo ciekawe, pożyteczne i potrzebne miejsce. Dobrze, że je mamy.
Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia naszego Centrum Edukacji Ekologicznej w Górze Siewierskiej, które jest otwarte od 1 kwietnia do 30 września w godzinach od 8:00 do 21:00, a w pozostałe miesiące 8:00 do 20:00.