m 1 1  Gminna dotacja na usunicie i unieszkodliwienie wyrobw zawierajcych azbest1

Gdzie podróżują gminne ule?

Aby móc kosztować tego słodkiego i zdrowego smakołyku – miodu, potrzeba wiele wysiłku pszczelarza oraz jego pszczół. Jak wygląda jego praca oraz gdzie transportowane są ule? W tym numerze postaramy się tego dowiedzieć.

 Jak wygląda praca bartnika?
- Najważniejszy okres dla pszczelarzy i ich pszczół rozpoczyna się od kwietnia i trwa do czerwca. W tym czasie przegląda się pszczoły, dokłada puste ramki na miód, powiększa ule. W segmencie znajduje się rodnia, w której królowa składa jaja i tam właśnie rozwijają się nowe pszczoły. Pozostałe korpusy są magazynowe i stają się miejscem gromadzenia miodu. Jednak wszystko zależy od pożytku - w czasie kiedy kwitnie np. rzepak i jest ładna pogoda, wtedy wykorzystuje się nawet 3-4 korpusy do jego przechowywania – wyjaśnia nam Zenon Będkowski.

Pszczoły podróżniczki
Z początkiem maja kwitnie rzepak. Pszczelarze z terenu gminy Psary, zrzeszeni w Zagłębiowskim Kole Pszczelarzy, korzystają z tego i wywożą ule do pobliskich miejscowości m.in. do: Zbrosławic (koło Tarnowskich Gór), Radzionkowa, Myszkowa (koło Zawiercia), a nawet Wodzisławia (gmina Jędrzejów).
- Pod koniec maja zakwita akacja. Mamy to szczęście, że większość tych drzew znajduje się w naszej gminie w rejonie Brzękowic Dolnych i Brzękowic Wał. Pszczoły chętnie korzystają z takich dobrodziejstw – dodaje Zenon Będkowski.
Niektórzy pszczelarze na okres kwitnięcia akacji i facelii przewożą swoje ule poza teren gminy np. w okolice Łagiszy. Mało kto wie, że wędrowność pasieki w dużej mierze zależy od rodzaju posiadanych uli. Kiedyś wszystkie były drewniane i masywne, przez co trudno było je przewozić w inne miejsca. Te, które są lekkie i łatwe w załadunku czy rozładunku doskonale sprawdzą się w transporcie.

Miód dobry na wszystko
Pszczoły czerpią nektar bądź spadź z poszczególnych pożytków pszczelich, a następnie zanoszą je do ula. Podczas obróbki łączą je z własnymi enzymami i wtedy powstaje miód. Wielokwiatowy stosowany jest najczęściej przy alergiach, katarze siennym i przeziębieniu. Rzepakowy przy chorobach układu krążenia i serca, w stanach zapalnych wątroby czy woreczka żółciowego, a przy tym zwiększa odporność naszego organizmu i działa uspakajająco. Miód produkowany z akacji pomaga w zaburzeniach trawienia, schorzeniach nerek i układu moczowego.