14 listopada obchodzimy Dzień Czystego Powietrza

Czyste powietrze to podstawa i dobro, którego powinniśmy chronić niczym największego skarbu. Największym wrogiem czystego powietrza jest smog. Główną przyczyną jego powstawania jest niska emisja, czyli m.in. spaliny wydobywające się z kominów nieocieplonych domów jednorodzinnych.

Przypadający 14 listopada Dzień Czystego Powietrza jest doskonałą okazją do tego, by przypomnieć, że spalanie śmieci w domowych piecach niesie bardzo poważne konsekwencje nie tylko dla zdrowia i życia mieszkańców, ale także, bądź przede wszystkim – dla środowiska.

Jak dbać o czystość powietrza?

Aby poprawić jakość powietrza w okolicy, warto w przydomowym ogródku posadzić kilka drzew i krzewów. Drzewa są niezwykle skuteczne w oczyszczaniu powietrza z toksycznych gazów i pyłów, w tym także smogu, uczestniczą również w redukcji gazów cieplarnianych. Średniej wielkości drzewo pochłania aż 1 tonę dwutlenku węgla na 1m3 i produkuje przy tym 727 kg tlenu! Liście drzew działają podobnie jak filtry – pochłaniają powietrze wraz z unoszącymi się pyłami i związkami chemicznymi.

Czyste powietrze bezpośrednio związane jest również ze stanem czystości rzek, lasów. Warto zatem pamiętać o segregowaniu śmieci i ich właściwej utylizacji oraz składowaniu.

Nie zapominajmy, że to, czym oddychamy, zależy w dużej mierze od naszych działań. To od naszych codziennych wyborów zależy jakość powietrza, którym oddychamy w naszej okolicy.

Źródło: https://wfosigw.pl/dzien-czystego-powietrza-14-listopada/

EKODORADCA