Dożynki Gminne 2011

4 września w naszej gminie odbyły się uroczyste obchody Gminnego Święta Plonów. Tradycyjnie rozpoczęły się one od Mszy Świętej celebrowanej przez księdza proboszcza Marka Sendala. Po uroczystościach mszalnych barwny pochód zaproszonych gości, lokalnych organizacji społeczny oraz mieszkańców, prowadzony przez Komendanta Gminnego Związku OSP Jacka Gwoździa przeszedł na stadion LKS Iskra Psary. Barwnemu korowodowi towarzyszyła muzyka w wykonaniu Orkiestry Dętej z Góry Siewierskiej.

Po uroczystym przemarszu na stadion Gospodarz Gminnego Święta Plonów – Wójt Tomasz Sadłoń po powitaniu wszystkich gości i przemówieniu tradycyjnie na znak rozpoczęci dożynek wypuścił białego gołębia, za którym poszybowały również gołębie wypuszczone przez hodowców z tereny naszej gminy zrzeszonych w Związku Hodowców Gołębi Pocztowych.

W tym roku swoją obecnością uroczystości dożynkowe zaszczycili: Senatorowie Zbigniew Szaleniec oraz Zbigniew Meres, Posłowie Ewa Malik, Witold Klepacz, Waldemar Andzel, Beata Małecka - Libera, w imieniu Europosłanki Małgorzaty Handzlik przedstawiciel biura, Wicewojewoda Śląski Stanisław Dąbrowa, Starosta Powiatu Krzysztof Malczewski, Burmistrz Siewierza Zdzisław Banaś, Zastępca Wójta Gminy Mierzęcice Andrzej Cembrzyński oraz przedstawiciele duchowieństwa na czele z Księdzem Dziekanem Markiem Sendalem, Radni Gminy Psary oraz Sołtysi.

Wspaniałym rozpoczęciem oficjalnych obchodów Gminnego Święta Plonów był obrzęd dożynkowy zaprezentowany przez Zespół Śpiewaczy „Zaglębianki” oraz KGW z Sarnowa działające przy Ośrodku Kultury w Sarnowie. W trakcie obrzędu przepiękny bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbóż przekazali na ręce Wójta Starostowie dożynek Krystyna Flak oraz Zbigniew Rachwał wraz z Panna Żniwną, w rolę której wcieliła się Justyna Dyba.

Tegoroczne Święto Plonów było nie tylko okazją do podziwiania licznych stoisk, na których wystawcy prezentowali swoje dzieła oraz bogactwo urodzajów, ale stało się również okazją do wręczenie nagród laureatom konkursu na „Najpiękniejszy ogród w gminie” organizowanym przez GOK oraz Urząd Gminy.

Wspaniałym dopełnieniem tegorocznego święta były również występy artystyczne naszych rodzimych Zespołów Śpiewaczych oraz dziecięco – młodzieżowych zespołów muzycznych działających przy GOK.

Długo oczekiwaną gwiazdą wieczoru był IVAN KOMARENKO z Zespołem, który swoim występem oraz gorącą muzyką porwał całą zgromadzoną na stadionie publiczność co zaowocowało wielokrotnymi bisami w wykonaniu artysty. Na zakończenie Gminnego Święta Plonów zabawę taneczną poprowadził Zespół MUZA z Sarnowa, a oficjalne zakończenie imprezy odbyło się w blasku kolorowych fajerwerków, które rozjaśniły niebo nad stadionem.

Serdeczne podziękowania składamy sponsorom Gminnego Święta Plonów:

- Aleksanrze i Bogdanowi Oliwa

- Firmie Transbud Zdzisława Wszoły

- Ciastkarni Kawiorscy[nbsp] Państwa[nbsp] Marzeny i[nbsp] Mariusza Kawiorskim

- Gospodarstwu Ogrodniczemu Tadeusz Mularski

- Tartakowi Gródków

- Bankowi Spółdzielczemu w Będzinie

- Firmie Medrewex Stanisława Sitko

Fundatorom nagród w konkursie ogrodniczym:

- Serwisowi Klimatyzacji i Elektromechaniki Dąbie

- Kwiaciarni Psary Marka Łapanowskiego