Znamy najlepsze sołectwo w gminie Psary

21 maja odbył się Sołecki Turniej Rozmaitości, organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury Gminy Psary i Urząd Gminy w Psarach. Reprezentacje wszystkich sołectw zaciekle rywalizowały o tytuł najlepszej drużyny turnieju.

W zawodach wzięły udział 15-osobowe grupy, reprezentujące poszczególne sołectwa naszej gminy. Podczas turnieju zespoły miały szansę sprawdzić swoje umiejętności w różnorodnych konkurencjach. Część z nich wymagała zarówno zręczności, jak i sprawności fizycznej.

W jednej z konkurencji, o nazwie "Przebrana Fasola", uczestnicy mieli za zadanie wydobyć 15 monet o nominale 1 gr z miski wypełnionej nasionami fasoli. Kolejna konkurencja - "Logo Puzzle" - polegała na jak najszybszym ułożeniu puzzli z logiem 50-lecia gminy Psary. Były również zadania wymagające dedukcji, takie jak "Tajemniczy Przedmiot", gdzie uczestnicy musieli z zawiązanymi oczami odgadnąć, jaki przedmiot wylosowali spośród kilku znajdujących się w worku. W kolejnym pojedynku o nazwie "Kciuk w Górę", drużyny miały za zadanie zawiązać parę butów, mając przy tym zaklejone kciuki u obu rąk. Czas był kluczowy, ponieważ krótszy czas oznaczał większą ilość punktów. Inną ciekawą konkurencją były "Skarpety na Sznurze", w której drużyny miały 30 sekund na powieszenie jak największej liczby skarpet na sznurze. Dodatkowo, w ramach turnieju odbył się "Quiz Sołtysa". Każdy sołtys musiał rozwiązać 10 pytań, z czego 5 dotyczyło wiedzy ogólnej, a 5 konkretnie sołectwa, którego był reprezentantem. Jeśli sołtys nie mógł wziąć udziału w quizie, drużyna mogła wystawić inną osobę. Niezwykle emocjonującą konkurencją był również "Konkurs na Symbol Sołectwa". Każda drużyna miała za zadanie stworzyć oryginalny symbol swojego sołectwa i zaprezentować go jurorom. Oceniano zarówno oryginalność, jak i uzasadnienie dokonanego wyboru przez drużynę. Przedstawienie symbolu mogło odbyć się w formie zdjęcia, logo lub rzeźby wykonanej w dowolnej technice.

W tym roku wójt Tomasz Sadłoń miał przyjemność wręczyć puchar za I miejsce sołectwu Sarnów, II miejsce zajął Preczów, a III zdobyły Psary. Każda ze startujących w zawodach drużyn otrzymała kosze pełne smakowitych rozmaitości ufundowane przez Zakład Gospodarki Komunalnej w Psarach.

Wszyscy uczestnicy mieli również okazję spróbować dań z kuchni polskiej, które zostały przygotowane przez poszczególne drużyny. W atmosferze zdrowej rywalizacji Sołecki Turniej Rozmaitości w Gródkowie był świetną okazją do integracji i wspólnego spędzenia wolnego czasu. Wiele drużyn dopingowało nie tylko swoich zawodników, ale również swoich sąsiadów. Wydarzenie to przyczyniło się do wzmocnienia więzi między mieszkańcami gminy Psary, a także do podtrzymania lokalnych tradycji i dziedzictwa kulturowego. Organizatorzy i uczestnicy wyrazili ogromną satysfakcję z udziału w turnieju, z pewnością będzie on na długo zapamiętany przez wszystkich, którzy w nim uczestniczyli.