Stan powietrza w naszej gminie

W 2021 roku na budynku urzędu gminy pojawił się system monitoringu jakości powietrza wraz z tablicą LED. Jej podstawowym zadaniem jest informowanie mieszkańców o aktualnym stanie jakości powietrza na naszym terenie. Wyniki badań jakości powietrza za 2022 rok są lepsze niż w roku poprzednim.

Sprawdzamy jakość powietrza w naszej gminie

Zainstalowana na budynku Urzędu Gminy Psary stacja pomiarowa Syngeos Air Pro ma za zadanie informować mieszkańców o aktualnym stanie jakości powietrza. Na tablicy LED wyświetlany jest komunikat, czy powietrze jest czyste czy zanieczyszczone. Szczególnie jest to ważne w sezonie grzewczym, gdy czujniki wskazują większe stężenie pyłów zawieszonym w powietrzu. Pomiary są dokonywane w czasie rzeczywistym i informują o aktualnych parametrach związanych z jakością powietrza na naszym terenie.

Dodatkowo, urządzenie pozwala sprawdzać: stężenie pyłów PM10, PM2,5, PM1, wilgotność, temperaturę oraz ciśnienie atmosferyczne, czyli czynniki, które mogą wpływać na tworzenie się smogu. Wszystkie te wskaźniki mieszkańcy mogą monitorować również na stronie www.psary.pl 

- Na stronie szkoły znajduje się link do informacji o stanie jakości powietrza na terenie gminy. Każdego dnia sprawdzamy stan powietrza i dzięki temu wiemy, czy w danym dniu nasi uczniowie mogą korzystać z przerw podwórkowych czy raczej powinni pozostać w szkole. – mówi dyrektor Szkoły Podstawowej w Dąbiu Joanna Marcinkowska.

Ponadto, na stronie internetowej gminy publikowane są alarmy smogowe dotyczące pyłu zawieszonego PM10, które ogłasza Departament Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska RWMŚ w Katowicach. W Polsce dobowe normy dla pyłu zawieszonego PM10 są ustalane na trzech poziomach:
Poziom dopuszczalny – 50 µg/m3, mówi o tym, że jakość powietrza nie jest dobra, ale nie wywołuje ciężkich skutków dla ludzkiego zdrowia.
Poziom informowania (ostrzeżenie smogowe) – 100 µg/m3, oznacza, że jest źle i trzeba ograniczyć aktywności na powietrzu, bo norma przekroczona jest dwukrotnie.
Poziom alarmowy (alarm smogowy) – 150 µg/m3, oznacza, że jest bardzo źle, norma przekroczona jest trzykrotnie i należy bezwzględnie ograniczyć przebywanie na powietrzu, a najlepiej zostać w domu.

Przegląd stanu powietrza za rok 2021

Z rocznego raportu stacji pomiarowej wynika, że miesiące, w których normy zostały wielokrotnie podwyższone to styczeń, luty i grudzień, czyli zwiększone natężenie okresu grzewczego. W stycz-niu odnotowano 5 dni, w których stężenie pyłu PM10 przekroczyło 100 µg/m3. W lutym odnoto-wano 12 dni, z czego 2 z nich pokazały przekroczenie na poziomie wyższym niż 150 µg/m3. Na-tomiast w grudniu 3 dni były na poziomie wyższym niż 100 µg/m3 , a jeden powyżej 150 µg/m3.

Przegląd stanu powietrza za rok 2022

Roczne wyniki z raportu stacji pomiarowej pokazują, że miesiące w których normy zostały podwyższone to: styczeń, luty, listopad i grudzień, czyli szczyt sezonu grzewczego. Dwukrotnie odnotowano poziom przekraczający 100 µg/m3 – (raz w lutym i raz w styczniu). Natomiast 3 razy zarejestrowano poziom dostateczny, niższy niż 100 µg/m3 ( raz w grudniu i dwa razy w listopadzie). W pozostałych miesiącach stan jakości powietrza w naszej gminie był dobry lub bardzo dobry. Na poprawę jakości powietrza może wskazywać fakt, że w ubiegłym roku nie występował żaden dzień z przekroczeniem na poziomie wyższym niż 150 µg/m3, co miało miejsce w poprzednich latach.

Czy pomiary są wiarygodne?

Czujniki stacji pomiarowej Syngeos Air Pro zamontowane wśród zwartej zabudowy, tam gdzie nie ma swobodnego przepływu mas powietrza, wskażą wyższe stężenie pyłów zawieszonych niż te, które znajdują się w miejscach o mniejszej zabudowie. Wówczas powyższe wskaźniki są na poziomie dobrym, umiarkowanym bądź dostatecznym, ponieważ masy powietrza mają swobodny przepływ. Ponadto, na wynik pomiaru ma również odległości czujnika od drogi publicznej, gdyż transport drogowy również przyczynia się do powstawania zjawiska „niskiej emisji”.

Zachęcamy do wymiany pieca

Duży wpływ na jakość powietrza w gminie Psary ma stosowanie przez mieszkańców starych pieców węglowych, które emitują do atmosfery szkodliwe dla naszego organizmu pyły zawieszone. Od 1 września 2017 roku na terenie całego województwa śląskiego nadal obowiązuje uchwała antysmogowa, która reguluje jakie rodzaje paliw i urządzenia grzewcze mogą być dopuszczone do stosowania w codziennym użytkowaniu. Przypominamy, że do końca grudnia 2021 roku był czas na wymianę pieców, których rok produkcji przekroczył 10 lat. Natomiast te, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 września 2017 roku i licząc od tego dnia trwa:

• od 5 do 10 lat od daty ich produkcji należy wymienić do końca 2023 roku,
• poniżej 5 lat do końca 2025 roku,
• kotły klasy 3 lub 4 należy wymienić do końca 2027 roku.

 Zdobądź dotację na wymianę starego pieca

Nasz samorząd systematycznie realizuje zadania, które przyczyniają się do poprawy jakości powietrza w gminie Psary. Wszystkie budynki komunalne przeszły termomodernizację i są ogrzewane kotłami na gaz lub pompami ciepła. Na 15 z nich zainstalowano ogniwa fotowoltaiczne, a na jednej dodatkowo instalację solarną. Wśród działań służących ochronie środowiska możemy wymienić także montaż oświetlenia hybrydowego czy akcje edukacyjne i informacyjne dla mieszkańców. Realizujemy również programy dotacji na ekomodernizację prywatnych budynków mieszkalnych.

Warto dodać, że Gmina finansuje przygotowanie i pomaga w złożeniu przez mieszkańca wniosku o dotację na wymianę źródła ciepła w ramach programu „Czyste Powietrze” Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Osoby, które składają wniosek o dofinansowanie pieca mogą się dodatkowo ubiegać o wsparcie finansowe na wymianę okien, drzwi, instalację fotowoltaiczną oraz na ocieplenie budynku. Łącznie od początku realizacji projektu, pomogliśmy przygotować już 256 wniosków.

Nasi mieszkańcy wciąż mogą starać się o dotację z budżetu gminy na wyminę starego źródła ciepła (maksymalnie do 4500 zł) oraz na usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest (maksymalnie do 6000 zł). Tylko w ubiegłym roku dzięki tym dofinansowaniu wymieniono 63 stare kotły węglowe oraz usunięto 60,5 ton azbestu. Do tej pory łączna kwota wypłaconych dotacji dla mieszkańców wynosi 287 801,27 zł.

logotyp