Ruszył nabór wniosków na dodatek elektryczny

Od 1 grudnia można składać wniosek na dodatek elektryczny czyli świadczenie pieniężne przyznawane przez gminę osobie, która jest odbiorcą energii w danym miejscu i spełnia ustalone kryteria. Dodatek elektryczny ma wspomóc finansowo takie osoby, poprzez częściowy zwrot kosztów zużycia prądu gdy główne źródło ogrzewania jest zasilane energią elektryczną (w tym pompy ciepła).

 Komu należy się dodatek na elektryczne źródło ciepła?
Każdemu odbiorcy energii elektrycznej, którego głównym źródłem ogrzewania jest energia elektryczna. Warunkiem otrzymania dodatku jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do CEEB do 11 sierpnia 2022 r. Obowiązuje przy tym zasada: jeden adres zamieszkania, jeden dodatek elektryczny.
W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, dodatek ten jest przyznawany wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy.
Dodatku nie otrzymają jednak gospodarstwa, które korzystają z fotowoltaiki oraz te, które mają pozytywnie rozpatrzony wniosek o dodatek węglowy lub prawo do dodatku dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystywania niektórych źródeł ciepła.

Jak złożyć wniosek o dodatek elektryczny?
Wniosek o dodatek elektryczny należy złożyć między 1 grudnia br. a 1 lutego 2023 roku, wybierając jedną z dwóch dróg:
- wydrukowany i wypełniony formularz można dostarczyć osobiście do Ośrodka Pomocy Społecznej w Psarach,
- za pomocą środków komunikacji elektronicznej ePUAP (wniosek musi być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelniony z wykorzystaniem profilu zaufanego).
Przy czym sam dodatek elektryczny będzie wypłacany do 31 marca 2023 r. Wnioski o wypłatę dodatku elektrycznego złożone po dniu 1 lutego 2023 r. pozostawia się bez rozpoznania.

Przypominamy, że informacje przedstawione we wniosku o wypłatę dodatku elektrycznego składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Ile wynosi dodatek elektryczny?
Rządowa ustawa przewiduje dwa progi dofinansowania energii elektrycznej:
- 1000 zł – dla gospodarstw domowych, których zużycie energii elektrycznej za 2021 rok jest standardowe i wynosi do 5 MWh,
- 1500 zł – w sytuacji, gdy roczne zużycie prądu przekracza 5 MWh.

Dodatkowe informacje dotyczące otrzymanego dodatku elektrycznego:
- nie jest wliczany do dochodów gospodarstwa,
- zwolniony jest z opodatkowania,
- przyznawany jest tylko jednej osobie z gospodarstwa (na jeden adres składa się jeden wniosek),
- przysługuje również najemcom.

Wniosek

1460x616