Fotowoltaika w gminnych budynkach za unijne pieniądze

Urząd Gminy w Psarach zlecił opracowanie kompletnych dokumentacji projektowo-kosztorysowych instalacji fotowoltaicznych przeznaczonych do produkcji energii elektrycznej dla potrzeb własnych w 9 budynkach użyteczności publicznej na terenie gminy Psary.

Ogniwa fotowoltaiczne (panele fotowoltaiczne, PV, fotowoltaika) służą do przekształcania energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną za pomocą tzw. ogniw słonecznych. Dzięki ogniwom można produkować prąd elektryczny na potrzeby danego budynku.

Przedmiotowa dokumentacja jest opracowywana w celu uzyskania unijnej dotacji. Wniosek o przyznanie dofinansowania dla pierwszych pięciu budynków Gmina Psary złoży w Urzędzie Marszałkowskim Woj. Śląskiego jeszcze w marcu br. Jeśli zostanie on zaakceptowany, to instalacje fotowoltaiczne będą wykonane najpierw w następujących budynkach użyteczności publicznej: Urzędzie Gminy w Psarach, szkołach podstawowych w Sarnowie i Dąbiu, budynku gimnazjum w Psarach, a także w przedszkolu publicznym w Sarnowie. Wniosek o dofinansowanie inwestycji dla czterech pozostałych budynków – tj. w Gminnym Ośrodku Kultury w Gródkowie, szkołach podstawowych w Strzyżowicach i Gródkowie oraz w przedszkolu publicznym w Strzyżowicach – zostanie złożony jesienią br. w kolejnym konkursie ogłaszanym przez Urząd Marszałkowski.

Szacunkowa wycena całego przedsięwzięcia wyniesie 995 tys. zł, przy czym 85% wartości projektu ma szansę otrzymać dofinansowanie ze środków unijnych. Montaż paneli fotowoltaicznych pozwoli znacznie zmniejszyć opłaty za energię elektryczną ponoszone przez samorząd gminy. Przewiduje się, że zwrot takiej inwestycji, pod warunkiem uzyskania dotacji z UE, nastąpi już po 2–3 latach.

Kompletna dokumentacja projektowo-kosztorysowa będzie zawierała cały i kompletny system instalacji fotowoltaicznych do produkcji, magazynowania i rozprowadzania energii elektrycznej dla każdego z dziewięciu budynków użyteczności publicznej osobno. Obejmie ona między innymi: wykonanie projektów budowlanych, projektów wykonawczych, kosztorysów inwestorskich i przedmiarów robót, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych wraz z informacją bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Dokumentacja projektowa będzie także zawierała rozwiązania pozwalające na integrację fotowoltaiki z urządzeniami i systemami aktualnie istniejącymi w danym budynku.