Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości

Program muzyczno-multimedialny w wykonaniu gminnych zespołów śpiewaczych, Koncert Patriotyczny Eweliny Binkowskiej z zespołem i ponad 600 biało-czerwonych flag przy ulicach naszej gminy – świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości.

11 listopada obchodzimy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji 7 listopada w Ośrodku Kultury w Górze Siewierskiej odbył się program muzyczno-multimedialny w wykonaniu gminnych zespołów śpiewaczych. Publiczność miała okazję wysłuchać oryginalnych aranżacji pieśni patriotycznych i współczesnych utworów wolnościowych w wykonaniu: OD-DO, Dąbia, Zagłębianek, Górzan, Tęczy, Strzyżowiczan oraz Kapeli Gródków.

Już jutro, 11 listopada spotykamy się natomiast w Ośrodku Kultury w Strzyżowicach, gdzie o godzinie 11:00 odbędzie się Koncert Patriotyczny w wykonaniu Eweliny Binkowskiej z zespołem. Uroczystość będzie okazją do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Zapraszamy Państwa serdecznie.

Podobnie jak w latach ubiegłych, pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej w Psarach Sp. z o.o. zadbali, by w naszej gminie zawisły biało-czerwone flagi. Aby upamiętnić Święto Niepodległości flagi państwowe zdobią główne drogi, szkoły, kościoły, budynki Ochotniczych Straży Pożarnych, stadiony, ZGK, Gminny Ośrodek Kultury oraz Urząd Gminy w Psarach.

Zachęcamy również Państwa do wywieszenia flag polskich przy swoich domach podczas świąt państwowych, nadając tym samym należytą rangę ważnym wydarzeniom w naszym kraju i jednocześnie uatrakcyjniając nasze otoczenie. Przypominamy, że flaga państwowa podlega ochronie prawnej. Zniszczenie jej lub obelżywe traktowanie uznawane jest jako obraza narodu i podlega karze. Polskie prawo nie przewiduje jednocześnie kar za brak wywieszonej flagi narodowej w dniu świąt lub uroczystości państwowych. Intencją ustawodawcy było, aby gest ten wynikał z woli samych obywateli, a nie z przymusu.