m 1 1  Gminna dotacja na usunicie i unieszkodliwienie wyrobw zawierajcych azbest1

Więcej lepszej edukacji w gminie Psary!

20 kwietnia w Ośrodku Kultury w Strzyżowicach odbyło się wyjątkowe wydarzenie – ogólnopolska konferencja naukowa WIĘCEJ LEPSZEJ EDUKACJI. NOWE WYCHOWANIE WSPÓŁCZEŚNIE pod patronatem Wójta Gminy Psary. Jej uczestnicy mieli okazję zanurzyć się w inspirującym świecie współczesnych praktyk edukacyjnych wywodzących się z tradycji Nowego Wychowania.

Za nami konferencja daltońska - WIĘCEJ LEPSZEJ EDUKACJI. NOWE WYCHOWANIE WSPÓŁCZEŚNIE, która 20 kwietnia zgromadziła w Ośrodku Kultury w Strzyżowicach ekspertów z różnych dziedzin pedagogiki. Jej organizatorami była Fundacja Plandaltoński.pl, a gospodarzem Zespół Szkolno-Przedszkolny w Strzyżowicach.

- Konferencja zrzesza takich ludzi, którym się chce, którzy dodają skrzydeł w świecie, w którym nie zawsze wiemy, w którą stronę chcemy iść. Edukacja to takie miejsce, w którym trzeba mieć w sobie bardzo dużo motywacji, inspiracji i przede wszystkim takiego poczucia, że robimy to właściwie, a mamy takie czasy, gdzie Internet pokazuje nam, że eksperci są często tymi, którzy mają dużo followersów, a niekoniecznie tymi, którzy dużo wiedzą. – mówi Zuzanna Jastrzębska-Krajewska, doktor nauk społecznych, w sieci znana jest odbiorcom jako @Pani Zuzia, autorka projektu #20minutdlaMATEMATYKI, jedna z prelegentek konferencji. - Dlatego nauczyciele potrzebują się zainspirować i wymienić swoimi doświadczeniami. Przekonać się, że robią to dobrze. Czas spędzony na konferencji jest przepełniony oceanem możliwości, prawdziwymi doświadczeniami ludzi, którzy zmieniają oblicze edukacji. Jestem zachwycona organizacją Państwa Sowińskich, miejscem jakim są Strzyżowice i atmosferą. Potrzeba nam na tym świecie życzliwości i mam wrażenie, że dzisiaj ogród życzliwości kwitnie i jego plony będą jeszcze później przez dług czas zbierane. Jestem szczęśliwa, że mogę być dzisiaj w tym miejscu.

Na widowni zasiedli głównie nauczyciele, którzy przyjechali do naszej gminy z całej Polski, by wysłuchać inspirujących prelekcji i ciekawej debaty, a także wziąć udział w praktycznych warsztatach. Dzięki temu, wrócili ze Strzyżowic z konkretnymi narzędziami i inspiracjami, które mogą zastosować w codziennej praktyce nauczycielskiej. Udział w konferencji był także doskonałą okazją do budowania kontaktów z innymi profesjonalistami z obszaru edukacji.

- Dzisiejsza konferencja bardzo mi się podobała. Jestem tu z perspektywy nie nauczyciela, ale rodzica, który wprowadza nowe techniki nauczania. Jestem również hortiterapeutą i uważam, że uzyskałam dzisiaj bardzo dużo pomocy w tym zakresie. Naprawdę bardzo mi się podobało. - mówi Kamila Kmiecik, jedna z uczestniczek konferencji.

Spotkanie podsumowali również Anna i Robert Sowińscy, organizatorzy konferencji. - Z radością przywitaliśmy sukces naszej ostatniej konferencji, który był możliwy dzięki zaangażowaniu wielu osób – naszych wykładowców, uczestników, a także całego zespołu Fundacji. Nieoceniona była pomoc władz samorządowych Gminy Psary oraz oczywiście dyrekcji, kadry i pracowników Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Strzyżowicach. Jako organizatorzy, dziękujemy za zaufanie zarówno naszym partnerom jak i uczestnikom konferencji. Razem możemy więcej i lepiej, tworząc przestrzeń dla edukacji, rozwoju i wzajemnego wsparcia.

Warto również zwrócić uwagę na pozytywne komentarze, które pojawiły się po konferencji w social mediach. Autorem jednego z nich jest Profesor Roman Leppert. - Wczoraj przez ponad siedem godzin starałem się możliwie najintensywniej uczestniczyć w odbywającej się w pięknej sali widowiskowej w Strzyżowicach konferencji. Z tych siedmiu godzin półtora wypełniła mi aktywność polegająca najpierw na wygłoszeniu wspomnianego wykładu, a następnie na poprowadzeniu debaty podsumowującej wspólną część obrad (potem odbyły się jeszcze warsztaty).

Najważniejsze było jednak dla mnie słuchanie innych, ponieważ od mówienia zdecydowanie bardziej preferuję słuchanie. (zgodnie z mądrością Dalajlamy: "Kiedy mówisz, powtarzasz jedynie to, co już wiesz. Gdy zaś słuchasz, masz szansę nauczyć się czegoś nowego").

Podziwiam Organizatorów konferencji za "koronkowo" zaplanowany program wydarzenia. (...) Debata, którą miałem zaszczyt poprowadzić, poświęcona została próbie odpowiedzi na pytanie: co sprawia, że Nowe Wychowanie - mimo swej ponad stuletniej historii - pozostaje wciąż atrakcyjne w myśleniu o edukacji i jej praktykowaniu. (...) Na podkreślenie zasługuje również strona organizacyjna konferencji. Ta jest zasługą tworzących Plan daltonski Anny i Roberta Sowińskich oraz grona pedagogicznego i pozostałych pracowników (choćby kuchni) Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Strzyżowicach, którym to Zespołem kieruje Pani Dyrektor Dorota Pronobis-Kościńska. Nic dziwnego, że na koniec debaty rozległy się gromkie brawa adresowane do Organizatorów i Gospodarzy wydarzenia. Osobnej uwagi wymaga osoba Wójta Gminy Psary - Pana Tomasza Sadłonia, który nie tylko był obecny przez całą konferencję, wziął udział w debacie i pokazał nam, jak ważna jest dla Niego edukacja.

Warto dodać, że Zespół Szkolno-Przedszkolny w Strzyżowicach już w czerwcu 2023 roku otrzymał certyfikaty placówek z planem daltońskim. To innowacyjna metoda edukacyjna, która stawia na aktywne zaangażowanie uczniów i przedszkolaków w proces nauki. Praktyki daltońskie kładą nacisk na rozwój samodzielności, odpowiedzialności, inicjatywy oraz współpracy między uczniami i przedszkolakami.

Zapraszamy wszystkich do wysłuchania wywiadu z wójtem Tomaszem Sadłoniem, który podsumował sobotnią konferencję, opowiedział o roli samorządu w kształtowaniu polityki oświatowej, nowoczesnych trendach w edukacji oraz wspieraniu innowacyjności nauczycieli i dyrektorów szkół - LINK