m 1 1  Gminna dotacja na usunicie i unieszkodliwienie wyrobw zawierajcych azbest1

Klocki LEGO w innej odsłonie

Paweł Duda, szerokiej publice znany jako Brodaty Geek to juror pierwszej edycji LEGO Masters oraz YouTuber, który prowadzi popularny w naszym kraju kanał o klockach LEGO. To także mieszkaniec gminy Psary, który opowie nam o swojej pasji oraz o KLOCKONIE - imprezie, której jest organizatorem.

Głos Gminy Psary: Kiedy rozpoczęła się Twoja przygoda z klockami LEGO?
Paweł Duda: Moja przygoda z klockami LEGO zaczęła się w 1993 roku. Miałem wtedy 3 lata i dostałem swój pierwszy zestaw – czerwony holownik drogowy.
GGP: Czego uczą klocki LEGO? Na czym polega ich fenomen?
PD: Klocki LEGO uczą, że nasza wyobraźnia nie zna żadnych granic i możemy za ich pomocą przedstawić absolutnie wszystko, co tylko przyjdzie nam do głowy. Ich fenomen polega na tym, że nie mija na nie moda. To ciągle popularna zabawka i – co najważniejsze – klocki LEGO z czasów współczesnych są kompatybilne z tymi, które można było kupić kilkadziesiąt lat temu.
GGP: W jaki sposób łączysz pracę ze swoim hobby?
PD: Nie łączę pracy z hobby. Klocki LEGO to cały czas to, co robię poza godzinami pracy. Nie umiem się nudzić i każdą wolną chwilę wypełniam aktywnościami.
GGP: Czy klocki LEGO wykorzystuje się do szkoleń? To naprawdę działa? Opowiesz nam o tym?
PD: Tak, klocki LEGO wykorzystuje się do szkoleń. Zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Jest to również świetny sposób na sesje assessment center w przedsiębiorstwach. W tym ostatnim przypadku można w prosty sposób lepiej poznać ludzi – zobaczyć kto będzie urodzonym przywódcą, kto będzie inspiratorem, jak ludzie podchodzą do wykonywania zadań itp.
GGP: Skąd pomysł na otwarcie kanału na YouTubie?
PD: Od dziecka udzielałem się w kółkach zainteresowań, redagowałem szkolną gazetkę, nieco później prowadziłem duży portal internetowy traktujący o strategicznych grach figurkowych i Kanał na YouTube był naturalną koleją rzeczy.
GGP: Skąd wziął się „Brodaty Geek”?
PD: Zanim powstał kanał prowadziłem bloga traktującego o szeroko rozumianej popkulturze. Nazywał się Geek Nerd News. Z tej nazwy został Geek, od wielu lat noszę brodę i tak wyszło 
GGP: Masz jakieś rady dla początkujących budowniczych LEGO?
PD: Pamiętajcie, że ogranicza was tylko wyobraźnia.
GGP: Zbliża się KLOCKON, impreza dl fanów lego. Skąd pomysł na jej organizację?
PD: Nie ma jednego źródła pomysłu. Przede wszystkim chciałem stworzyć wydarzenie, na które sam chętnie wybrałbym się jako fan klocków konstrukcyjnych. Po drugie chciałem stworzyć imprezę, która stanie się cykliczna, a z czasem kultowa. Po trzecie – nie umiem się nudzić.
GGP: Powiesz nam o niej cos więcej?
PD: KLOCKON to miejsce spotkań fanów klocków konstrukcyjnych, gdzie – przede wszystkim – będzie można spotkać ludzi w każdym wieku, dla których klocki to styl życia. Na imprezie będzie można spotkać wielu internetowych twórców związanych z klockami, ale i uczestników programu LEGO Masters. Na KLOCKONIE będzie ogromna wystawa – pojawią się na niej archiwalne, trudno dostępne i naprawdę bardzo wartościowe zestawy LEGO, będzie można zobaczyć świetne prace autorskie dwóch polskich konstruktorów – Michała Skorupki oraz Marka Markiewicza, będzie też coś dla fanów Gwiezdnych Wojen. Pojawi się też strefa targowa, na której będą stoiska wydawców, producentów czy dystrybutorów. Będzie można kupić klocki, oficjalne książki LEGO, pojedyncze elementy, minifigurki, pamiątki z KLOCKONU, ale i zobaczyć fragment ekspozycji krakowskiego muzeum Bricks & Figs.
GGP: Jak wspominasz przygodę z Lego Masters?
PD: To były najbardziej intensywne tygodnie w moim życiu. 1,5 godziny na ekranie to dwa lub trzy dni zdjęciowe, które - w większości - spędza się na nagraniach od rana do wieczora. Musiałem przyzwyczaić się do noszenia makijażu przez cały dzień, jak i do tego, że Marcin Prokop na żywo jest jeszcze większy niż na ekranie. Sam mierzę 183 centymetry, a przy Marcinie czułem się jak smerf. Dzięki programowi udało nawiązać się naprawdę świetne relacje i też dzięki temu kilku uczestników programu będzie można spotkać na KLOCKONIE.
GGP: A plany na przyszłość?
PD: Nie planuję przyszłości. Przyszłość planuje się sama. Gdyby ktoś kilka lat temu powiedział mi, że w 2023 roku będę czekał na start KLOCKONU, będę notował każdego miesiąca setki tysięcy wyświetleń na YouTube i będę miał za sobą udział w LEGO Masters w roli jurora to najpierw popukałbym się po czole, a następnie uszczypnął.
GGP: Dziękujemy za miłą rozmowę.