m 1 1  Gminna dotacja na usunicie i unieszkodliwienie wyrobw zawierajcych azbest1

Rusza budowa kanalizacji w gminie Psary

Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Psarach rozpoczyna realizację jednej z najbardziej wyczekiwanych inwestycji - budowę kanalizacji sanitarnej na ulicach Kolejowej i Irysów w Psarach. Aktualnie przygotowywany jest przetarg, który pozwoli wyłonić Wykonawcę tego zadania. Wkrótce zostanie złożony także wniosek o jego dofinansowanie ze środków unijnych.

W 2022 roku wybudowany został kolektor ściekowy łączący Psary z Wojkowicami. Kolejnym krokiem jest budowa systemu kanalizacji sanitarnej na ulicach Kolejowej i Irysów w Psarach. Jeszcze w tym miesiącu Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Psarach planuje ogłosić przetarg nieograniczony na wykonawcę tego zadania. Szacujemy, że firma będzie mogła przystąpić do jego realizacji jesienią. Ten etap prac spółka planuje zakończyć do końca 2024 roku, dzięki czemu jeszcze w przyszłym roku ścieki będą mogły popłynąć z ulic Kolejowej i Irysów do wojkowickiej oczyszczalni. Warto dodać, że prace na prywatnej posesji, związane z montażem pompowni i podłączeniem nieruchomości do systemu nie powinny trwać dłużej niż trzy dni. Wszystko uzależnione jest jednak od indywidualnych warunków panujących na posesji mieszkańca podłączanego do systemu kanalizacji. Zakres obejmie również odtworzenie nawierzchni jezdni po wykonaniu kanalizacji i wodociągu po tzw. śladzie oraz doprowadzenie do stanu pierwotnego prywatnych działek.

mapka kanalizacja

Plany na kolejne lata

Kolejnym krokiem będzie budowa w 2025 roku połączenia między ulicą Kolejową w Psarach i drogą wojewódzką, w której zabudowane jest już około 4 km kolektora kanalizacji sanitarnej. Podłączeni do sieci kanalizacyjnej zostaną mieszkańcy posesji zlokalizowanych wzdłuż ulic Szosowej w Strzyżowicach i Zwycięstwa w Psarach. Następnie podłączani będą mieszkańcy ulic Bocznej i Łącznej w Psarach. Wszystkie wspomniane ulice tworzą tzw. Aglomerację Wojkowice i dla tych terenów ZGK Sp. z o.o. wnioskuje o dofinansowanie prac, związanych z budową kanalizacji i podłączaniem mieszkańców, do programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027. Pozyskane środki pozwolą wybudować główne sieci i ze środków unijnych podłączyć do sieci kanalizacyjnej mieszkańców, którzy wypełnili oświadczenia, znajdujące się w kolportowanym informatorze oraz na stronach internetowych Gminy Psary i Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Psarach.

Dlaczego ciśnieniowy system kanalizacji sanitarnej?

Na przełomie 2015 i 2016 roku specjaliści z firmy Ekoprojekt z Zabrza przygotowali wielowariantową koncepcję uporządkowania gospodarki ściekowej na terenie gminy Psary. Jej autorzy wzięli pod uwagę bardzo wiele czynników, w tym między innymi uksztatowanie terenu gminy oraz warunki geologiczne i hydrologiczne na naszym obszarze. Znaczenie miały także: gęstość zaludnienia w poszczególnych obszarach oraz istniejąca sieć dróg charakteryzująca się dość wąskim pasem drogowym. Posiadając tę wiedzę, eksperci uznali, że najlepszym rozwiązaniem będzie kanalizacja ciśnieniowa. Technologia ta polega na gospodarowaniu ścieków sanitarnych za pomocą niewielkich przydomowych zbiorników, wyposażonych w proste i wydajne pompy, które doprowadzają nieczystości do głównej sieci kanalizacyjnej, wykonanej w drodze, pokonując również bezproblemowo różnice wysokości. Ostatecznie ścieki trafią do oczyszczalni na terenie Wojkowic. Ważne jest to, że do kanalizacji ciśnieniowej odprowadzane są wyłącznie ścieki sanitarnej, a nie opady deszczu, śniegu czy wody gruntowe. Kanalizacja tworzy osobny system zamknięty, pobierając ścieki jedynie z przyłączonych gospodarstw domowych.

przepompownia

Niższe koszty

Ważną zaletą kanalizacji ciśnieniowej jest to, że poszczególne elementy instalacji i koszty jej wykonania są znacznie niższe, niż w przypadku tradycyjnej kanalizacji grawitacyjnej ze spadkiem naturalnym. Stosowane w modelu ciśnieniowym przewody o małych średnicach będą układane dość płytko, na głębokości max. 1,5 metra, a nie 3 metrów, jak miałoby to miejsce w przypadku dużych kanałówgrawitacyjnych. Przy takiej technologii do ułożenia przewodów wystarczy zwykle zajęcie pobocza lub fragmentu jezdni, bez konieczności całkowitego wyłączenia ruchu na danym odcinku drogi. Budowę takiego systemu można porównać do sukcesywnej i sprawnej wymiany wodociągu, realizowanej w naszej gminie od kilkunastu lat.