Gmina zdobyła kolejną dotację na budowę żłobka

Budowa żłobka i przedszkola w Psarach trwa w najlepsze. Gmina pozyskała już ponad 3,6 mln zł wsparcia finansowego z 4 źródeł na realizację inwestycji, której wartość sięga blisko 6,7 mln zł.

Ponad 3,6 mln zł wsparcia finansowego

W marcu gmina pozyskała aż 960 tys. zł dofinansowania w ramach programu „Maluch+”, na utworzenie 32 miejsc opieki dla najmłodszych. Promesę odebrała 8 marca zastępca wójta Marta Szymiec z rąk sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisława Szwedy, posłanki na Sejm RP i przewodniczącej sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Bożeny Borys-Szopy oraz wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka. Uroczystość odbyła się w Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Gmina otrzymała także dotację sięgającą 1 127 200 zł i pożyczkę w wysokości 1 127 200 zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz dofinansowanie sięgające 433 784,06 zł w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. W planach jest złożenie jeszcze jednego wniosku o dotację do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w ramach Metropolitalnego Funduszu Solidarności.

Postępy na placu budowy

W ostatnim czasie w budynku zamontowano okna i docieplono stropodach wełną. Rozpoczęto montaż parapetów zewnętrznych, docieplanie elewacji budynku i tynkowania ścian wewnętrznych. Rozprowadzane są także instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne i centralnego ogrzewania. Zmienia się otoczenie placówki – dobiegają końca prace przy budowie, znajdującego się po prawej stronie obiektu, parkingu z kostki brukowej.

W gminie powstaje placówka dla ponad 130 dzieci

Placówka dla najmłodszych mieszkańców gminy będzie się mieścić w wolnostojącym, dwukondygnacyjnym budynku w kształcie prostokąta o wymiarach 42,54 x 19,44 m i powierzchni użytkowej wynoszącej 1418,44 m². Powstaną w niej 2 oddziały żłobka dla 32 maluchów oraz 4 oddziały przedszkolne dla 100 dzieci.

Wykonawcą przedsięwzięcia jest konsorcjum firm AZI-BUD Sp. z o.o. oraz Przedsiębiorstwa Wielobranżowego BANIMEX Sp. z o.o. z Będzina. Zgodnie z umową prace potrwają do 28 czerwca 2019 r., a ich koszt wyniesie 6 696 158,04 zł.