Biblioteka to nie tylko książki. To głównie ludzie...

8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. W gminie Psary można skorzystać z czterech gminnych bibliotek publicznych: Gminnej Biblioteki Publicznej w Psarach i trzech filii w: Dąbiu, Strzyżowicach i Sarnowie. Każda z bibliotek to oczywiście tysiące książek, aktualne czasopisma oraz inne atrakcje. Jakie i dlaczego warto przyjść do biblioteki gminnej mówi jej dyrektor – Helena Warczok.

Głos Gminy Psary: Z przyzwyczajenia nadal wiele osób mówi, że na wsi trudniej z dostępem do kultury. A okazuje się, że „na wsi” nie musi oznaczać, że gorzej niż w mieście. Chyba najlepszym przykładem jest Gminna Biblioteka Publiczna w Psarach ze swoimi oddziałami?

Helena Warczok, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Psarach: To zależy na jakiej wsi żyjemy. Każdemu życzyłabym mieszkać w takiej gminie jak Psary, bardzo przyjaznej, otwartej dla każdego, gdzie można czuć się „zaopiekowanym” na różnych płaszczyznach. Oczywiście mnie najbliższa jest kultura, dokładniej mówiąc bibliotekarstwo, promocja książki i czytelnictwa. W moim działaniu to jest priorytet bezwzględny – człowiek i książka. I różne relacje, które tutaj zachodzą. Mamy szczęście funkcjonować w gminie Psary, gdzie faktycznie kładzie się bardzo duży nacisk na to, aby ludziom żyło się wygodniej. Wszystkie jednostki starają się, by misja gminy była realizowana na najwyższym poziomie. My ze swe strony dbamy o to, by nasi czytelnicy mieli dostęp do polecanych nowości, książek ciekawych i poszukiwanych. Staramy się tak konstruować ofertę, aby każdy znalazł coś dla siebie. Nie zapominamy o lekturach szkolnych – nie może ich zabraknąć w naszym księgozbiorze.

GGP: Zazwyczaj do biblioteki trafiamy pierwszy raz w poszukiwaniu lektur szkolnych. Ale w GBP w Psarach znajdę znacznie więcej.

HW: Oprócz lektur posiadamy w naszych zbiorach liczne książki z różnych dziedzin. Wiadomo, największy procent stanowi literatura piękna – bo takie są potrzeby. Nie brakuje biografii, reportaży, różnego rodzaju poradników. Często zdarzają się sytuacje, że brakującą książkę w danej placówce „ściągamy” z innej filii, tak aby czytelnicy mogli poszukiwaną przez siebie książkę wypożyczyć. Zdarzają się też sytuacje – dzięki dobrej sytuacji finansowej, że dokupujemy określoną książkę, której szuka nasz czytelnik. Mamy bardzo bogatą ofertę literatury pięknej, posiadamy praktycznie wszystkie nowości pojawiające się na rynku wydawniczym. Od 3 lat kupujemy książki z serii „Duże Litery”. To jest wspaniały „wynalazek”, zwłaszcza dla seniorów oraz osób mających problemy ze wzrokiem. Jak sama nazwa wskazuje, te książki są drukowane większą czcionką, wydawane w przejrzysty, bardzo przyjazny sposób. Fakt, że możemy kupować książki z tej serii – są stosunkowo drogie i nie wszystkie biblioteki mogą sobie na nie pozwolić – sprawia, że przybywa nam czytelników w określonej grupie wiekowej, co ważniejsze są to czytelnicy bardzo zadowoleni.

GGP: Ale przygotowaliście Państwo także inne propozycje czytelnicze, np. dla miłośników nowych technologii.

HW: Tak. Oczywiście w ofercie znajdują się audiobooki, jest dostęp do kursów językowych, są filmy – nie tylko ekranizacje książek. Przez okres dwóch lat oferowaliśmy dostęp do e-booków, jednak ta propozycja nie cieszyła się[nbsp] zainteresowaniem i zrezygnowaliśmy z tej możliwości. Jednak w każdej chwili możemy do niej wrócić; wszystko zależy do naszych czytelników.

GGP: Gminna Biblioteka Publiczna w Psarach to jednak nie tylko książki i ich wypożyczanie. Prowadzicie szeroką działalność „pozabiblioteczną”.

HW: To prawda. Bardzo staramy się o to aby biblioteka żyła. Organizujemy wiele różnorodnych przedsięwzięć. Do ważniejszych należą: Uniwersytet Trzeciego Wieku i Uniwersytet Dziecięcy, które w gminie Psary funkcjonują już 4 lata. Sama idea UTW jest wspaniała. Dowodem na to jest fakt, że Uniwersytety Trzeciego Wieku obchodzą w tym roku 45 lat (pierwszy powstał w 1973 roku we Francji). Ja cieszę się bardzo, że mam przyjemność realizować ten pomysł w Psarach. Współpracujemy ze środowiskiem seniorów, co dla mnie jest nie tylko przyjemnością, ale daje ogromną satysfakcję. Mam nadzieję, że słuchacze myślą podobnie. Prowadząc Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Uniwersytet Dziecięcy współpracujemy z dąbrowską Wyższą Szkołą Biznesu. WSB stara się o wykładowców dla naszych dwóch Uniwersytetów. Biblioteka zaś organizuje zajęcia fakultatywne dla słuchaczy psarskiego UTW. Są to lekcje języka angielskiego, joga, zajęcia komputerowe. Dodatkowo można zapisać się do grupy artystycznej lub na ćwiczenia taneczne. Prowadzimy wiele spotkań – również o charakterze cyklicznym. Należą do nich warsztaty artystyczne i edukacyjne dla młodzieży, Festiwal Nordalia, Narodowe Czytanie, Cała Polska Czyta Dzieciom, kiermasze i prezentacja twórczości środowiska osób niepełnosprawnych. I oczywiście organizujemy spotkania autorskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest to niewątpliwie najważniejsze dla każdej biblioteki działanie promocyjne. Polecamy uwadze czytelników nie tylko pisarza, nie tylko książki ale również Bibliotekę i środowisko całej Gminy.[nbsp] Nie tak dawno mieliśmy dwa tego typu spotkania: z Cezarym Harasimowiczem i Romanem Pankiewiczem. Drugi z naszych gości był już u nas kilkakrotnie, tym razem promował swoją czwartą książkę „Polski żywioł”. Staramy się zapraszać różnych gości, nie tylko pisarzy. Organizujemy spotkania m.in. z lekarzami, policjantami, socjologiem, kosmetologiem, historykiem czy podróżnikami. Są nawet bardzo profesjonalne pokazy mody. Zależy nam by Psarska Biblioteka była prawdziwie ciekawym miejscem, a nasi mieszkańcy odwiedzali ją jak najczęściej.

GGP: Biblioteka to także pracownia komputerowa oraz propozycja filmowa –[nbsp] Dyskusyjny Klub Filmowy „Psarski kinomaniak”.

HW: Pracownia komputerowa w naszej Bibliotece działa już od czterech lat i cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Wszyscy zainteresowani mogą bezpłatnie skorzystać z komputera i internetu, zarówno w celach edukacyjnych jak i rozrywkowych. A jeśli chodzi o naszą przygodę z filmem, to już od kilku lat organizujemy cykliczne spotkania przeznaczone dla miłośników X Muzy. W ramach „Psarskiego kinomaniaka” zapraszamy dwa razy w miesiącu na seanse, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. I z pewnością będziemy tę działalność kontynuować.

GGP: Już niedługo Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Zatem czego Państwu życzyć z okazji tego święta?

HW: Wzrastającej liczby czytelników można nam życzyć zawsze. Można nam życzyć ciągłych pomysłów mających na celu stały rozwój Psarskiej Książnicy i oczywiście zdrowia, by nie zabrakło nam sił do realizacji tych planów.


Gminna Biblioteka Publiczna w Psarach i trzy filie w Dąbiu, Strzyżowicach i Sarnowie to 2.472 czytelników, 24.345 wypożyczeń, 26.729 odwiedzin. W zeszłym roku zakupiono 1.920 książek, gmina na ten cel przekazała ponad 40.600 złotych, Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego 9.600 złotych.
Więcej o bibliotece na stronie internetowej www.biblioteka.psary.pl/