W niedzielę 28 września gmach Sejmu RP w Warszawie zabrzmiał głosami młodych ludzi z całej Polski!  W tym roku byli wśród nich przedstawicieli naszej Gminy.

 Maria Pęczek, Lena Ziewacz oraz Bartosz Rejdych, uczniowie Szkoły Podstawowej w Strzyżowicach, byli jednymi z 460 uczniów wybranych na posłów z grona dzieci uczęszczających do  klas VI-VIII z całej Polski.

Tegoroczna sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży była czymś więcej niż symboliczną lekcją demokracji – to realna przestrzeń do rozmowy o tym, czym dziś jest postawa obywatelska i jak powinna wyglądać edukacja obywatelska jutra.

Gościem specjalnym SDiM2025 był dr Sławosz Uznański-Wiśniewski. Była to niepowtarzalna okazja, by spotkać człowieka, który pokazuje, że granice, także te w głowach, można przekraczać, a marzenia są jak rakiety kosmiczne ! Nie można z nich rezygnować, bo prędzej czy później wyniosą nas wyżej, niż się spodziewamy.

Celem SDiM był wybór najważniejszych dla dzieci i młodzieży zagadnień związanych z edukacją obywatelską. Podsumowaniem jest złożona na ręce Marszałka Sejmu uchwała wraz z uzasadnieniem. Dokument zostanie przesłany także do zainteresowanych ministerstw i instytucji publicznych.

Brzmi poważnie? I dobrze! Bo nawet w podstawówce warto wiedzieć, że nasze głosy, pomysły i pytania mają znaczenie – a gdy trzeba, można je przedstawić w… sejmowych ławach.

Marysia, Lena oraz Bartek stanęli na mównicy sejmowej i przedstawili swoje pomysły. 

Kto wie – może za kilka lat któreś z nich wróci na salę plenarną już nie jako gość, ale jako pełnoprawny poseł czy posłanka? 

  

XXXI sesje SDiM można obejrzeć na YT na kanale sejmRP – link do nagrania

 

Red. SP. Strzyżowice