Silesian Highland Marathon 2020 za nami

11 lipca odbyła się piąta edycja Silesian Highland Marathon, czyli Maratonu Wyżyny Śląskiej. Impreza staje się coraz bardziej rozpoznawalna i na stałe wpisuje się w kalendarz biegaczy z różnych rejonów Polski. W tym roku wystartowała rekordowa ilość uczestników, a łączna liczba reprezentantów gmin organizatorskich wyniosła 31 osób.

Z uwagi na pandemię wydarzenie zostało podzielone na trzy osobne biegi: Maraton, Półmaraton oraz Bieg na 11 km. Wzięło w nich udział kolejno 112, 130 oraz 87 osób z różnych rejonów Polski. - W opinii wielu zawodników, tegoroczna edycja imprezy, pomimo wielogodzinnego deszczu oraz niezwykle błotnistej nawierzchni, była jeszcze bardziej udana od poprzednich – mówi Marcin Czapla wicedyrektor Silesian Highland Marathon - Nigdy wcześniej w SHM nie wystartowało tak wielu biegaczy, nigdy też wszystkie osoby zaangażowane w organizację biegu nie usłyszały tak wielu ciepłych słów. Gmina Mierzęcice, gmina Psary oraz gmina Bobrowniki mogą się cieszyć z coraz szerzej rozpoznawalnego wydarzenia, promującego ich wyjątkowe atuty, takie jak bogactwo przyrodnicze, ale też świetna współpraca i koordynacja działań z dużą pomocą samorządów.

W Maratonie najlepszy okazał się być Przemek Mormul z Sarnowa, który w ulewie i błocie osiągnął wynik 3:24:36. Wyprzedził on Grzegorza Skworca z Siemianowic Śląskich o zaledwie 16 sekund! Na trzecim miejscu przybiegł do mety Grzegorz Pituch z Wysokiej. Wśród kobiet, z czasem 4 godziny 4 minuty, tryumfowała Agnieszka Tatarek-Konik z Czeladzi. Drugie miejsce zajęła Agnieszka Wieloch, a trzecie Katarzyna Tanistra-Słowik
W kategorii gospodarzy wygrał oczywiście Przemek Mormul, natomiast drugie miejsce, po świetnym biegu, zajął Rafał Paliga z Toporowic (4:10:16). Trzecie miejsce w tej kategorii zajął Marcin Mazur z Psar. Jedyną kobietą, która ukończyła maraton w gronie gospodyń była Wioleta Zych z Preczowa.

Półmaraton ze znakomitym czasem 1:34:10 wygrał Adam Jagieła z Rogoźnika. Drugim zawodnikiem na mecie sobotnich zawodów był Przemysław Górak z Sobótki, a trzecim Mateusz Muskała z Chorzowa. Wśród pań zwyciężyła Barbara Szelest z Mysłowic, druga była Ewa Strzelczyk z Katowic, a trzecia Agata Hilaszek z Siemianowic Śląskich.
W kategorii gospodarzy, czyli gmin organizatorskich zwyciężył oczywiście Adam Jagieła, na drugim miejscu znalazł się Tomasz Sawczyn z Brzękowic Dolnych, a na trzecim Roman Cichoń z Mierzęcic. Wśród gospodyń wygrała Krystyna Mazur-Grablas z Psar, druga była Patrycja Kocot z Nowej Wsi, a trzecia Joanna Gumułka z Dobieszowic.

Ostatni z trzech biegów na dystansie 12 kilometrów wygrał Paweł Wylężek z Piekar Śląskich. Drugi był najlepszy wśród gospodarzy Aleksander Zięba ze Strzyżowic, a trzeci Michał Surowiec z Wojkowic. W kategorii kobiet wygrała Tamara Koczur z Myszkowa, drugie miejsce zajęła Wiola Mieszczak z Żywca, a trzecie Barbara Wojtyła z Katowic. Podium wśród gospodarzy uzupełnili Kacper Kucharczak – 17-latek z Przeczyc oraz Mariusz Bednarski z Toporowic. Wśród gospodyń zwyciężyła Joanna Cichoń z Mierzęcic, druga była Gosia Czapkiewicz z Rogoźnika, a trzecia Michalina Trefon, również z Rogoźnika.