Folklorystyczne show w Psarach

1 września na stadionie LKS Iskra Psary odbył się już po raz drugi Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny, zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury Gminy Psary. Impreza wchodziła w skład 31. Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego organizowanego przez Uniwersytet Śląski w Katowicach.

 

Na scenie w niezwykle energetycznym show z pięknymi strojami zaprezentowały się profesjonalne zespoły folklorystyczne z Panamy, Gruzji, Meksyku, Serbii i z Polski. Każdy z zespołów występował na scenie dwukrotnie po 20 minut.

Festiwal rozpoczął się występem Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice”, a widzowie mieli okazję obejrzeć podczas niego tancerzy w programie przedstawiającym między innymi śląskie, zagębiowskie, podhalańskie, czy łowickie tańce.

Po występie polskiego zespołu na scenie pojawił się gruziński zespół “University 2” , który znany jest także pod nazwą „latający Gruzini”, ponieważ tancerze w trakcie swoich występów dosłownie unosili się w powietrzu. Efekt ten udało im się zastosować, dzięki wykorzystaniu oryginalnej techniki tańczenia na palcach bez użycia point. To jedyny zespół na świecie, który może się pochwalić takimi umiejętnościami.

Po zapierających dech w piersiach wrażeniach z tańczących w powietrzu Gruzinach na scenie pojawili się Meksykanie z zespołu Compañía Folklórica Orizaba Repique. Program artystyczny zespołu nawiązywał do tradycji i obrzędów stanu Veracruz, z którego pochodzi zespół. Tancerze i muzycy zaprezentowali na scenie ceremonię zaślubin, a także … piosenkę w języku polskim pt. „Kto handluje ten żyje”.

Po zespole z Meksyku na scenie zaprezentował się serbski zespół „KOSMAJ”. Członkowie grupy reprezentowali na festiwalu kulturę bałkańską, a publiczność miała okazję obejrzeć układy choreograficzne związane z regionem Vlaška, Šopska trojka, czy Vranjanska svita. Na pewno najbardziej zapamiętanym przez publiczność będzie jednak jeden z zabawnych utworów, podczas którego na scenie pojawiła się olbrzymia beczka, w której kąpiel brał jeden z tancerzy.

Jako kolejny na scenie pojawił się Wielki Zespół Tańca Ludowego Panama Fuerte Raza, który uznawany jest za najbardziej ekspresyjny zespół pokazujący folklor panamski, a o tym, że nie są to tylko puste słowa publiczność przekonała się już parę chwil po ich wejściu na scenę. Zespół przedstawił publiczności awangardowy repertuar w niezwykle barwnych kostiumach, a panamskie rytmy porwały wielu do tańca.