aktualnie przeglądasz: Strona główna » Gmina Psary » Aktualność

Uwaga na oszustów!

12.02.2018

Oszuści dzwoniąc do seniorów podają się za funkcjonariuszy Policji, CBŚ lub za członka rodziny, który spowodował wypadek i potrzebuje pieniędzy. W ostatnim czasie oszuści kilkakrotnie zaatakowali mieszkańców gminy Psary narażając ich na ogromne straty finansowe. Policjanci apelują o czujność i rozwagę, zwracają się także z prośbą do rodzin, znajomych i sąsiadów osób starszych o przestrzeganie ich przed tego typu zdarzeniami. Oszustwa "na krewnych", czy "na policjantów" to w ostatnim czasie prawdziwa plaga, ustrzec przed nimi może jedynie właściwa postawa pokrzywdzonych.


Policja przygotowała porady, które pomogą starszym osobom uchronić się przed oszustami:


Seniorze! Nie działaj pochopnie
Rozmowę z kimś, kto podaje się za wnuczka, czy inną bliską osobę, powinieneś zakończyć informując: "Nie mogę teraz podjąć decyzji. Muszę chwilę się zastanowić. Zadzwoń do mnie za pół godziny".


Skorzystaj z pomocy bliskich
Po zakończeniu rozmowy natychmiast skontaktuj się z kimś bliskim, najlepiej z rodziną, w celu uzyskania pewności, że osoba która do nas dzwoniła jest tą, za którą się podaje. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziesz narażony na ryzyko samodzielnego podejmowania decyzji i wspólnie zastanowicie się, co zrobić dalej.


Koniecznie powiadom Policję!
Jeżeli masz wrażenie, że ktoś próbuje Cię oszukać, natychmiast powiadom o tym Policję. Zadzwoń do nas na bezpłatny numer alarmowy 997 albo, jeżeli korzystasz z telefonu komórkowego, na numer 112. Przekaż dyżurnemu informacje o swoich podejrzeniach. Policjanci natychmiast podejmą odpowiednie działania i pomogą Ci rozwiązać problem. Nie poniesiesz żadnych konsekwencji nawet, jeżeli telefon od wnuczka nie był próbą oszustwa. Policjanci są po to, aby Cię chronić, nie bój się zwrócić do nas o pomoc.


Bądź ostrożny!
Oszuści niedawno zmodyfikowali metodę swojego działania. Na początku dzwonią na numer stacjonarny i nawiązują rozmowę ze starszą osobą podszywając się pod któregoś z członków rodziny. Po chwili jednak przerywają połączenie. Bardzo szybko telefon ponownie dzwoni. Tym razem przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚ lub CBA. Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki. Dzięki temu będzie można zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby na tzw. "wnuczka".


Pamiętaj!
• Zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi.
• Oszuści wykorzystują ufność oraz dobre serce osób, które nie potrafią odmówić pomocy w trudnej sytuacji.
• Jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy rozłączyłeś poprzednią rozmowę.
• Policja nigdy w takich lub podobnych sytuacjach nie prosi o przekazanie pieniędzy!!!
• Nie działaj pochopnie pod presja czasu.
• Po rozmowie zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer telefonu, by opowiedzieć o zdarzeniu – nie może być ono tajemnicą.
• Jeśli nie możesz skontaktować się z najbliższymi, niezwłocznie powiadom policję o takim zdarzeniu, dzwoniąc pod numer 112.


Nie dajmy przestępcom szansy! Nie pozwólmy, aby zabrali oszczędności życia! Na Państwa sygnały policjanci czekają przez całą dobę. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że nie jest to członek rodziny, czy prawdziwy funkcjonariusz tylko oszust lub w chwili, gdy telefonująca osoba postępuje w podany powyżej sposób PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI.

Wróć