aktualnie przeglądasz: Strona główna » Gmina Psary » Aktualność

Trwa rozbudowa monitoringu wizyjnego w gminie Psary

10.07.2017

W grudniu ubiegłego roku psarski samorząd zakupił nowe kamery, system sygnalizacji włamania i  napadu oraz dźwiękowy system ostrzegania o wartości 130 590,30 zł. Wiosną ruszył montaż urządzeń, który już wkrótce dobiegnie końca.

Obecnie instalowane są urządzenia w ważnych dla mieszkańców naszej gminy miejscach użyteczności publicznej takich jak: Gminna Biblioteka Publiczna w Dąbiu, Ośrodek Kultury i OSP w Dąbiu, stadion „Orła Dąbie”, Ośrodek Kultury w Brzękowicach Górnych, plac zabaw w Goląszy Górnej, Ośrodek Kultury w Górze Siewierskiej, stadion Klubu Sportowego „Znicz” w Górze Siewierskiej, budynek po byłej szkole podstawowej w Górze Siewierskiej, Gminny Ośrodek Kultury w Gródkowie, była szkoła podstawowa w Malinowicach, stacja uzdatniania wody w Malinowicach, stadion piłkarski KS „Błyskawica” w Preczowie, Urząd Gminy w Psarach, budynek Gminnej Biblioteki Publicznej i Ochotniczej Straży Pożarnej w Psarach, teren wokół Ośrodka Pomocy Społecznej w Psarach oraz cmentarz komunalny w Strzyżowicach. Montaż sprzętu monitoringowego wykonuje Agencja Detektywistyczna RENOMA, a koszt prac wynosi 60 150 zł.

W gminie Psary prowadzony jest całodobowy nadzór wizyjny przez agencję ochrony LUNA, która posiada grupy interwencyjne gotowe do podjęcia natychmiastowych działań. W razie potrzeby operator systemu może powiadomić policję lub wysłać patrol na miejsce zdarzenia w celu przeprowadzenia czynności porządkowych. Obraz z kamer transmitowany jest na żywo za pomocą łączy internetowych, dodatkowo jest również zapisywany w pamięci dysku twardego, co umożliwia odtworzenie wcześniejszego zdarzenia.

Nowoczesny system monitoringu wizyjnego w gminie Psary składa się ze statycznych i obrotowych kamer IP, systemu sygnalizacji i włamania, czyli alarmu oraz dźwiękowego systemu ostrzegawczego, który potocznie nazywany jest radiowęzłem. W przypadku nieodpowiednich zachowań system radiowęzła umożliwia, osobie mającej podgląd z kamer, wystosować odpowiednie komunikaty upominające. Budowa nowoczesnego systemu monitoringu w gminie Psary ruszyła w listopadzie 2012 r. Od tej pory systematycznie dokupowany jest sprzęt monitorujący i powiększana jest liczba chronionych obiektów. Obecnie już 56 miejsc na terenie naszej gminy posiada system nadzorujący. Montaż dodatkowych urządzeń poprawia bezpieczeństwo mieszkańców oraz cennego mienia publicznego.

Wróć