aktualnie przeglądasz: Strona główna » Gmina Psary » Aktualność

Podpisano umowę na termomodernizację Szkoły Podstawowej w Strzyżowicach

16.05.2018

9 maja podpisano, wartą blisko 1,2 mln zł, umowę na termomodernizację Szkoły Podstawowej w Strzyżowicach. W tym roku planowany jest również montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku. Dzięki tym przedsięwzięciom szkoła stanie się bardziej ekologiczna.

W ramach inwestycji zostaną ocieplone ściany zewnętrzne nadziemia styropianem o grubości 8 cm, a piwnic styrodurem o grubości 12 cm. Stropodach budynku w segmencie A zostanie ocieplony granulatem z wełny mineralnej o grubości 20 cm, a segment B i sala gimnastyczna styropapą o grubości 24 cm. Ponadto zostaną wymienione drzwi zewnętrzne i wszystkie okna, grzejniki, instalacja odgromowa oraz oświetlenie. Przy sali gimnastycznej zostanie dobudowany magazynek na sprzęt sportowy o powierzchni 21 m².

- Termomodernizacja szkoły jest ważnym przedsięwzięciem dla uczniów, rodziców i nauczycieli. - mówi Dorota Pronobis-Kościńska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Strzyżowicach – Dzięki niemu poprawi się zarówno efektywność energetyczna budynku jak i jego estetyka. Cieszę się, że w przyszłym roku w wakacje planowane są również prace remontowe wewnątrz szkoły.

Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm NORM-HAUS Sp. z o.o. oraz NORM-HAUS Usługi Inwestycyjne Janusz Jelonek z Olesna. Zgodnie z umową prace potrwają do 31 października, a ich koszt wyniesie 1 187 000 zł. Zadanie to jest objęte unijną dotacją w wysokości 1 008 950 zł, która stanowi aż 85% wartości całego projektu.

W tym roku planowany jest również montaż ogniw fotowoltaicznych, do produkcji energii elektrycznej, na dachu budynku. Wykonawca tego zadania zostanie wyłoniony w drugiej połowie roku. Również to zadanie objęte jest 85% unijną dotacją z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Problemy z salą gimnastyczną

W związku z planowaną budową wspomnianej instalacji OZE na dachu sali gimnastycznej, sporządzono szczegółową analizę techniczną, dotyczącą nośności konstrukcji stalowej dachu pod kątem możliwości montażu paneli fotowoltaicznych. W sporządzonej opinii technicznej stwierdzono, że konieczne jest natychmiastowe wzmocnienie konstrukcji dachu. Ze względu na wykryte deformacje konstrukcji stalowej w trosce o bezpieczeństwo użytkowników, w marcu sala została wyłączona z użytkowania, a pracownicy Urzędu Gminy niezwłocznie zlecili opracowanie dokumentacji technicznej wzmocnienia konstrukcji dachu. Kompletny projekt budowlany został przekazany psarskiemu samorządowi 26 kwietnia, a 10 maja wyłoniono wykonawcę wzmocnienia dźwigarów stalowych dachu sali, którym zostało P.H.U. WŁODAREK Hubert Włodarek z Kruszyna. Koszt tego przedsięwzięcia wyniesie 59 990 zł, a termin zakończenia prac zgodnie z umową to 16 lipca, chociaż wykonawca deklaruje wcześniejsze wykonanie tej inwestycji.

Wróć