aktualnie przeglądasz: Strona główna » Gmina Psary » Aktualność

Podpisano umowę na budowę żłobka i przedszkola w Psarach

25.04.2018

Po wielu staraniach budowa żłobka i przedszkola w Psarach staje się faktem. 25 kwietnia podpisano umowę na wartą blisko 6 mln 700 tys. zł inwestycję.

W ramach planowanego przedsięwzięcia powstanie dwukondygnacyjny, wolnostojący i niepodpiwniczony budynek w kształcie prostokąta o wymiarach 42,54 x 19,44 m, wysokości 9,42 m oraz powierzchni użytkowej 1418,44 m². Usytuowanie obiektu na działce dobrano tak, by zapewniło jak najlepsze nasłonecznienie sal dydaktycznych.

Na parterze budynku powstaną dwa oddziały żłobka dla 32 dzieci w wieku od 12 do 36 miesięcy. Każdy z nich będzie miał własną salę zabaw, łazienkę oraz bezpośrednie wyjście na taras. Wspólna dla obu oddziałów będzie sala do odpoczynku. Dodatkowo na parterze pojawi się jadalnia i szatnia dla dzieci uczęszczających do żłobka, ogólnodostępne toalety, pomieszczenia socjalne dla pracowników, pralnie oraz kuchnia z zapleczem gastronomicznym. Na piętrze pojawią się cztery oddziały dla 100 dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Każdy oddział, w skład którego wchodzi sala zabaw oraz pomieszczenie sanitarne, pomieści po 25 maluchów. Przedszkolaki będą mieć własną szatnię i jadalnię. Dodatkowo na tej kondygnacji pojawi się część administracyjna dla pracowników z zapleczem sanitarnym oraz ogólnodostępne łazienki.

Budynek zaprojektowano tak, by mogły z niego korzystać osoby niepełnosprawne. Na jego terenie nie będzie barier architektonicznych, wszystkie posadzki na danej kondygnacji będą na równym poziomie, a poruszanie się pomiędzy piętrami umożliwi winda.

Wokół obiektu powstanie parking z drogą dojazdową i 50 miejscami postojowymi oraz chodniki. Pojawi się również plac zabaw z urządzeniami zabawowo-rekreacyjnymi.

W budynku zostanie wybudowana kuchnia z zapleczem gastronomicznym, która pozwoli wyspecjalizowanemu personelowi na przygotowywanie całodziennego wyżywienia dla maluchów.

Budowa placówki dla najmłodszych mieszkańców gminy jest dla psarskiego samorządu priorytetowym zadaniem. Już od połowy 2017 r. trwały intensywne prace nad przygotowaniem dokumentacji przetargowej, w wyniku których w grudniu ogłoszono przetarg nieograniczony. Swoje oferty do Urzędu Gminy w Psarach złożyło aż 7 firm. Na początku marca komisja przetargowa dokonała wyboru najkorzystniejszej z nich. Do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) w Warszawie zostało jednak złożone odwołanie przez jednego z wykonawców, wobec dokonanego wyboru. KIO przychyliła się do wniosku odwoławczego wskazują, iż wybrany wykonawca wprowadził w błąd komisję przetargową w zakresie spełniania warunków udziału w postępowaniu. Zgodnie z wydanym wyrokiem należało unieważnić dotychczasowy wybór, ponownie zbadać złożone oferty i wybrać nowego wykonawcę, którym zostało konsorcjum firm AZI-BUD Sp. z o.o. oraz Przedsiębiorstwa Wielobranżowego BANIMEX Sp. z o.o. z Będzina. Zgodnie z umową inwestycja powstanie do 28 czerwca 2019 r., a jej koszt wyniesie 6 696 158,04 zł.

Pracownicy Urzędu Gminy w Psarach złożyli wnioski o dofinansowanie przedsięwzięcia w formie dotacji w wysokości 1 127 200 zł i w formie pożyczki w wysokości 1 127 200 zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz o dotację w kwocie 433 784,06 zł w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. W tym roku planują również złożyć wniosek o dofinansowanie w formie dotacji celowej z budżetu państwa w ramach Resortowego programu rozwoju opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Maluch plus” 2019, który zostanie ogłoszony pod koniec tego roku.

Wróć