aktualnie przeglądasz: Strona główna » Gmina Psary » Aktualność

438 tys. zł unijnej dotacji na zakup wozu ratowniczo-gaśniczego OSP Strzyżowice!

05.02.2018

Gmina Psary otrzymała 438 tys. zł unijnej dotacji do zakupionego w ubiegłym roku samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Strzyżowice. Łącznie pozyskane na ten cel dofinansowania z trzech źródeł wynoszą aż 838 tys. zł, a całkowity koszt pojazdu to ponad 845 tys. zł.

31 stycznia Zarząd Województwa Śląskiego wybrał do dofinansowania projekty w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Złożony przez psarski samorząd projekt pn. „Zakup samochodu specjalistycznego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzyżowicach” został zaopiniowany pozytywnie, dzięki czemu zakupiony w sierpniu 2017 r. wóz ratowniczo-gaśniczy otrzymał unijną dotację.

Warto zaznaczyć, że jest to kolejne dofinansowanie pozyskane na to przedsięwzięcie, którego wartość sięga 845 871 zł. W ubiegłym roku gmina Psary otrzymała na ten cel 300 tys. zł ze środków Marszałka Województwa Śląskiego i WFOŚiGW oraz 100 tys. zł wsparcia ze środków dotacji celowej budżetu państwa przeznaczonej dla jednostek OSP będących w KSRG. Oznacza to, że pozyskane dotacje wynoszą łącznie 838 tys. zł, w związku z czym ostatecznie z budżetu gminy Psary na zakup w pełni wyposażonego, ciężkiego wozu wydane zostanie zaledwie 7 871 zł.

Samochód ratownicz-gaśniczy jest pierwszym nowym, ciężkim wozem bojowym, który został zakupiony dla strażaków ochotników z gminy Psary w ostatnich latach. Jest on wyposażony w każdy niezbędny do akcji strażackich sprzęt, ze zbiornikiem wody o pojemności blisko 5 tys. litrów. Ponadto posiada obrotowy maszt oświetleniowy z reflektorami LED, wysokociśnieniową linię szybkiego natarcia oraz specjalistyczną zabudowę dostosowaną do potrzeb strażaków. Wnętrze wyposażone jest m.in. w wytrzymałe aluminiowe półki, na których znajduje się sprzęt pożarniczy. Funkcjonalność tego pojazdu oraz ogromny zbiornik na wodę sprawia, że stanowi on ważny element systemu bezpieczeństwa nie tylko mieszkańców gminy Psary czy powiatu będzińskiego, ale także całego regionu.

Wróć