aktualnie przeglądasz: Strona główna » Gmina Psary » Aktualność

Gimnazjaliści w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

03.10.2017

 

 

 

20 września grupa uczniów i nauczycieli z oddziałów gimnazjalnych Szkoły Podstawowej w Psarach spędziła w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Oprócz zwiedzania wystawy uczniowie uczestniczyli w warsztatach w laboratorium chemicznym, fizycznym i biologicznym.

Wyjazd odbył się w ramach projektu „Nowoczesne rozwiązania i technologie dla każdego”, który jest dotowany przez Fundację PZU. Głównym celem projektu jest udostępnienie młodzieży nowoczesnych rozwiązań i technologii, dzięki którym odkryją swoje pasje, rozwiną zainteresowania, zainspirują do zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi, zachęcą do samodzielnego wykonywania doświadczeń i eksperymentowania.

Po raz kolejny praca z w zespole, doświadczenia i eksperymentowanie przyniosły edukacyjny sukces. Nie dość, że uczniowie przyswoili solidną porcję wiedzy i umiejętności to jeszcze bardzo dobrze przy tym się bawili. Uśmiech, radość i zadowolenie towarzyszyły każdemu.

Swój udział w warsztatach uczniowie tak opisują:

„Pod okiem specjalistów w kilkuosobowych zespołach samodzielnie przeprowadzaliśmy fascynujące doświadczenia z biologii. Chociaż praca biologa może kojarzyć się z hodowlą roślin lub obserwacją zwierząt, tak naprawdę trzon tej nauki stanowią obecnie badania struktur znacznie mniejszych: tkanek, komórek i genów. Poczuliśmy się jak prawdziwi naukowcy. Otrzymaliśmy białe fartuchy oraz rękawiczki. Poznaliśmy technologie optycznego oczyszczania tkanek i narządów. Technologia ta jest znana w laboratoriach na całym świecie. Oglądaliśmy wypreparowane tkanki i narządy pod mikroskopem. Zajęcia bardzo nas zainteresowały.”

„Podczas warsztatów chemicznych analizowaliśmy próbki zebrane na miejscu zbrodni. W schronisku dla psów znaleziono zwłoki jednego z opiekunów. Naszym zadaniem było wykryć, jaka substancja zabiła pana Władysława. Wykonaliśmy samodzielnie szereg analiz jakościowych, dzięki którym wykryliśmy jony baru. Wiedzieliśmy, że to one mogą być przyczyną śmierci, bo na ostatniej lekcji chemii szukaliśmy informacji o właściwościach soli. Warsztaty w CNK były dla nas dużą frajdą, ponieważ samodzielnie wykonywaliśmy wszystkie doświadczenia i analizy. Okazało się też, że to, czego uczymy się na lekcjach, naprawdę można wykorzystać w życiu.”

„Na warsztatach z fizyki strzelaliśmy z miniarmatek na rożne odległości, pod różnym kątem i z różną siłą. Badaliśmy zależności pomiędzy danymi wielkościami, dzieliliśmy się wiedzą i spostrzeżeniami. W efekcie końcowym 8 zespołów rywalizowało pomiędzy sobą na strzelnicy, której celem był Kraken, czyli pluszowa ośmiornica. Każdy zespół opracował swoją własną taktykę i tylko jeden z zespołów nie zdołał trafić do celu.”

Wróć